Çağırmayın Abi Gelmiyorum - MERT ER

10 Temmuz 2020 Cuma 09:10

Koronavirüs salgını, yaşantımızın belirli kısımlarını olumsuz etkiledi. Sokağa çıkma yasakları, şehirler arası yasaklar ve bunun akabinde iş yerlerinin kapatılması dolayısıyla ekonomik sıkıntı.

Kovid-19 salgınının bizlere sosyolojik yönden etkisi olduğu gibi psikolojik etkileri de oldu. İnsanlar hiç olmazsa temizlik ve hijyen kurallarına biraz daha dikkat eder oldu.
Psikolojik yönden kötü yanları da oldu bu durumun.

Bazıları istemli, bazıları ise istemsiz. Yukarıda bahsettiğim gibi insanlar yasaklardan dolayı vakitlerinin çoğunu evde geçirmeye başladı. Hijyen bakımından gamsızlık yapmamaya; hijyen kurallarına önem vermeye başladı. Sosyal mesafe kurallarına önem vermeye başladı. Bir de bunu abartanlar var.
Bazı insanlar bu durumu gelişigüzel kullanıyor, sosyal mesafe dinlemiyor. Piknik alanları, yürüyüş alanları tıklım tıklım. İnsanlar yürüyüş yaparken sosyal mesafeye dikkat etmiyor, kurallara işlerine geldiği gibi riayet gösteriyorlar.

Kötü yanlardan bir tanesi de bu salgından haddinden fazla korkanlar… Korkmalarına hak veriyorum tabi. Salgının, ülkemizde ve dünyada aldığı can sayısı malumunuz ama bu durumu abartıp davranışlarına yansıtanlar da var.

Örnek; bir tanıdığımı arıyorum hâl hatır sormak, dertleşmek için ama lafın sonunu öyle bir yere getiriyor ki anlam veremiyorum.

“Koronavirüs süreci bitsin görüşürüz.”

Bu laf bana o kadar tuhaf geliyor ki sormayın. Sen, çoluk çocuğuna virüs bulaşmasın diye dikkat ediyorsun da ben etmiyor muyum? Sakin aradım da “görüşelim mi” dedim? Neden durduk yere bu lafı söylersin?

Herkesin görüşü kendinedir tabi ama bu söz bana çok abes geldi. Telefonda konuştuğum insanlara buradan seslenmek istiyorum:

''ÇAĞIRMAYIN ABİ GELMİYORUM.''

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI