Deprem Bir Uyarıdır - MERT ER

24 Ocak 2020 Cuma 01:33

İnsanoğlu her dönemde farklı icatlarla hayat koşullarını ve mücadelesini kolaylaştırmanın yollarını bulmuşlardır. İlk dönemlerde at arabası, pişirilmiş toprak (güveç, testi) gibi ev aletleri, daha sonra; tekerlek, hava ve kara araçları. Onun akabinde elektrik ve elektrikle çalışan başta ampul olmak üzere ev aletleri. Günümüzde ise hızına erişmesi mümkün olmayan teknolojik ürünler; telefon, bilgisayar, internet, tablet gibi araçlar üretmiştir.

Bunları kast etmemden kasıt; insanoğlu birçok şeye güç yetirmiştir. Ama bazı şeylere ne yaparsa yapsın gücü yetmemektedir. Bunlardan en önemlisi doğal afetler ve bunların bir dalı olan, koskoca dev yapıları yıkıp viran eden, çok canlar alabilen depremlerdir. Deprem, yer kabuğunun hareket etmesiyle meydana gelen yerin sarsılmasıdır. İnsanlar Dağları delmeye çare bulmuşlar fakat buna çare bulamamışlardır. Çünkü tabiat insanoğlundan kuvvetlidir. Doğal afetler Allah'ın bizzat sopasıdır. Özellikle son zamanda depremler ve doğal afetler çoğaldı. Bunun sebebi ise insanların takva yolunda fazla ilerlememesi ve ilerleyememesinden ötürü. Müslümanız diyoruz ama namaz kılmıyoruz. Artık gençlerden namaz kılanlar azaldı. Bazı insanlar hangi vaktin kaç rekat olduğunu bilmiyor. Ramazan ayı alışveriş merkezlerindeki resteurantlarda boş masa yok. Eskiden insanlar dışarıda yemezlerdi ramazan ayı'ında. Ama kimse artık ramazan ayı dinlemiyor. Utanmamız kalmadı. İçenlerin sayısı oldukça fazla. Kahvecilerin bazılarında bile artık alkol satıyorlar. Bakın Allah deve katliamının sonucunu Avustralyalılara nasıl yaşattı.

İki gün art arda deprem oldu. Önce Manisa, sonra Ankara. Adana'da da olacağını düşünüyorum. Sıkıntılarımız bitmiyor. İnsanlar artık eskisi kadar mutlu değiller. Allah'ın yolu en güvenilir, en sağlam yoldur. Başımıza musibet gelmeden bizler akıllanmayacak mıyız?

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI