Depresyon - MERT ER

19 Şubat 2020 Çarşamba 00:05

Depresyon hemen hem her insanın yaşadığı bir hastalıktır. Bu bazı insanlarda kısa süre sürer. Bazı insanlarda ise hayatının tamamını etkiler. Buna neden olan etkenler değişir. Hepsinin ayrı ayrı tedavi şekilleri vardır.
Bir haber sitesinde yer alan depresyon nedenlerini sizlere aktarayım.
 Biyolojik farklılıklar: Depresyona sahip insanlarda fiziksel değişiklikler beyinde meydana gelir. Bu değişikliklerin önemi kesin olmamakla birlikte depresyonun altında yatan sebepler arasında yer almaktadır.
Beyin kimyası: Depresyonun oluşmasında rol oynayan beyin kimyasalları, nörotransmitter maddeden oluşmaktadır. Son araştırmalar sonucu, meydana gelen fonksiyon değişiklikleri, bu nörotransmitterleri etkiler ve nörodevre elemanlarını etkileyerek, ruh halinde sabitlik sağlar. Bu durum depresyon ve tedavisi için önemli bir role sahiptir.
Hormonlar: Depresyonu tetikleyen etmenler arasında vücuttaki hormon dengelerinin değişmesi de yer almaktadır. Tiroid problemleri, hamilelik hali, menopoz ve diğer birtakım durumlarda hormonal değişiklikler meydana gelmektedir. Bu durumda depresyon oluşumunu tetikler.
Kalıtsal özellikler: Aralarında kan bağı bulunan kişiler arasında herhangi birinin depresyon yaşaması, diğer akrabalar arasında da depresyon yaşanma riskini arttırır. Depresyona neden olan genler ise araştırmacılar tarafından bulunmaya çalışılmaktadır.
 İnsanlar barut gibi. Trfikte öfkeliyiz, evde öfkeliyiz, iş yerinde öfkeliyiz. Geçim sıkıntısı bunun baş faktörlerinden bir tanesidir. İnsanlar geçim kaygısı yüzünden evde sinirler geriliyor. İnsanlar ayrılma noktasına geliyorlar veya ayrılıyorlar.
İnsanlar çalıştıklarının hakkını alsalar; elektrik, su, doğalgaz faturaları yaşam standartları haline getirilip cüzi fiyatlara alınsa belki bu sıkıntıyı daha hafif bir şekilde atlatabiliriz.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI