Doğamız Yanmaya Mahkûm mu? - MERT ER

11 Ocak 2020 Cumartesi 15:12

Allah katında en üstün varlıktır insanoğlu. En büyük servettir akıl ve mantık. En önemlisi de bu iki hazineyi kullanabilmek. Ama maalesef bu iki hazineyi kullanmak istemeyen insanlar var. İnsanlara, doğaya ve tüm canlılara zarar verebilmekte.

Bunun en önemli örneklerinden bir tanesi de ormana attıkları çöpler ve bu çöplerin içerisindeki cam kırıklarından meydana gelen yangınlar. Bir ağaç kolay yetişmiyor. Ormanın oluşması yıllar sürüyor. Bazı yerlerde insan emeği de oluyor. Bu kadar uğraş, bu kadar çaba harcamanın sonucunda bir tane kendini bilmezin çöp olarak attığı cam kırığı nedeniyle bütün emek, bütün çaba kül olup gidiyor.

O kadar uyarılar hep boşa gidiyor. Yaptıkları bu sorumsuzlukların sonucunda nice insanlar ölüyor veya yaralanıyor.

Bazılarının evi kül oluyor. Hayvanlar telef oluyor. Toprağın verimi düşüyor. Oksijen kaynağımız olan ağaçlar tükeniyor. En son örnek olarak Avusturalya'daki orman yangını.

Nice canlar telef oldu.

Doğamıza karşı daha duyarlı olmalıyız. Doğaya çöp bırakmamalıyız. Yanan ağaçlar değil aslında bizim yaşamımızı sağlayan damarlarımızdır.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI