Hayat Bize Dur Demeden Biz Durmayalım - MERT ER

5 Şubat 2020 Çarşamba 00:54

Miskinlik, insanların günümüzdeki en büyük sıkıntılarından bir tanesidir. Birçok sıkıntının da ana kaynağıdır. Ulaşım araçları, küçük ev aletleri evdeki işleri kolaylaştıran, bir o kadar da insanları hareketsiz kılan unsurlardır. Hantallık da bu sonuçlardan bir tanesidir.

Aşırı yemek yemek, kilo almak ve bunun sonucunda hareketsiz kalmak. Hantallık denen bu illetin köküne inmek gerekir. Yukarıda saydığım nedenlerin başında ulaşım geliyor.

Çok afedersiniz ama tuvalete bile neredeyse arabayla gider olduk (!). Hiç yürümüyoruz. Bir duraktan diğer durağa toplu taşıma araçlarını kullanıyoruz.

Spor yapmıyoruz, bunun sonucunda da kaslarımızda kireçlenme oluyor. “İşleyen demir pas tutmaz” sözü hakikaten çok isabetli bir atasözüdür. Yoga, plates, yürüme, yüzme, fitness gibi aktiviteler hem sağlığımızı koruyor hem de depresyona girmemize engel oluyor.

Yemek yiyoruz ve doymuyoruz. Bunun sonucunda obeziteye kadar giden sağlık problemi yaşıyoruz.

Sağlık Bakanlığı'nın resmi web sitesinde verilen bilgiye göre, kadınların yüzde 41’i, erkeklerin ise yüzde 30,3’ü obezite hastası. Bu da demek oluyor ki; günden güne obezite hastalığı artıyor. Hangi hastalıktır ki günden güne azalır?

Bilgisayar, tablet ve telefonun başından ayrılmıyoruz. Sürekli oyun oynuyoruz. Bu da zaman içerisinde öyle bir hal alıyor ki; kaslarımız kilitlenme noktasına geliyor. Hemen hemen herkeste boyun düzleşmesi, kireçlenme, boyun fıtığı oluyor. Bunlar da genellikle kış ayları spazma neden oluyor. Hayat, bize dur demeden biz durmayalım. Bu miskinlik bizi eğriltmeden biz kendimizi doğrultalım.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI