Hayvanları Koruma Günü - MERT ER

8 Ekim 2020 Perşembe 00:12

Hayvanlar Allah’ın sessiz kullarıdır. Allah; bazı hayvanları yemek için, bazılarını işlerimizde kolaylık sağlasın, bazılarını da dost edinelim diye Dünyanın her tarafına farklı cinslerde hayvanlar yaratarak, o güzel rengârenk renkleriyle dünyayı güzelleştirip, kandil gibi parlatsın dev süslesin diye yaratmıştır. Bazılarımız onlara iyi geçinip; onları beslerken, bazıları da öteleyip, aç bırakıp, şiddet uygulayıp, hatta daha da ileri giderek onlara tecavüz edecek kadar gözleri dönmektedir. Özellikle günümüzde haberlerde sıkça karşımıza çıkar oldu. Dünyaya en son yaratılıp gönderilen ırktır. Ama Allah, biz kullarını en şerefli olarak akılmış ve dünyaya şekil verme ilmini bize vermiştir. Bu son sanayi devrimine kadar hayvanlar bu şekil vermemizde çoğunlukla başrol oynamıştır. Tarım, yük çekme gibi faaliyetlerle insanoğluyla ortak neredeyse ortak yaşamı paylaşmıştır.

Evde beslediklerimiz; kedi, köpek, kuş, balık gibi hayvanlar da ev içerisinde hoş vakit geçirmemizi sağlayan canlılardır. İnsanların kendi içerisinde, meslek grupları günü(tıp bayramı, öğretmenler günü), anneler günü, babalar günü, sevgililer günü gibi, kendisini özel hissedecek ve o günü bazı meslek gruplarına tatil bile yapacak günler inşa etmişlerdir. Bunlardan bir tanesi de hayvanları kapsayan hayvanları koruma günü olarak 4 Ekim'i karar kılmışlardır. Tabi böyle günler çok önemli. Ekonomiye katkısı da var. Ama hayvanlar günü yapma yerine hayvanlara sahip çıksak, onlara zarar vermesek daha da güzel günler olacağının kanaatindeyim.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI