Kendi Eliyle Soluğunu Kesenler - MERT ER

22 Ocak 2020 Çarşamba 09:36

Dünyada var olan tüm canlıların yaşamını sağlayan etken, unsur; halk arasında “hava” dediğimiz oksijendir. Tüm yaşam olgularının bağlı olduğu bir güç kablosudur. Ortalama 3 – 4 dakika hava alamayan bir insanın yaşamı son bulur.

Ama maalesef bazı kişi veya kişiler, Allah’ın verdiği bu sermayeyi kötüye kullanmakta. Bazen yakarak ve yıkarak, bazen “İş faaliyeti yapacağız” diyerek zarar vermekte.

İş faaliyeti dememden kasıt; bazen fabrika bacaları, bazen insanların “cebimde iki kuruş daha fazla kalsın” diyerek yaktıkları anız, bazen de insanların elinde olmayan nedenlerden ötürü havaya zarar vermesi. Buna örnek verecek olursak; soba, klima, araçların egzoz gazı.

İnsanoğlu tarihin ilk yıllarından beri varlığını bazen iyi, bazen kötü bir şekilde göstermiştir. İnsanoğlunun özellikle son dönemlerde gösterdikleri, gelecek nesillere kötü davranışlarından biridir. Doğayı katlediyoruz. Bunun en önemli nedenlerinden birinin, “eğitimsizlik” olduğunu düşünüyorum. Tabi buna “aç gözlülük” de dâhil. Çoğu zaman çözümü, balyalama parası vermemek için kuru otları yakmakta buluyoruz.

Oysa bilmiyoruz ki, o otlar yakıldığında topraktaki yararlı bakterileri ve mineralleri öldürüyor. Üstelik öldürmekle kalmıyor, bir de havayı kirletiyor. Buna benzer sebeplerden bir tanesi de; filtresiz fabrika bacaları. Bu da hava kirliliğinde büyük bir faktör.

Allah, doğayı kullanma ehliyetini insanlara vermesine rağmen; insanların bunu iyiye değil de kötüye yorması son derece üzücü bir durum.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI