Kendimize Dikkat Edelim - MERT ER

14 Mart 2020 Cumartesi 01:28

Geçen gün haberlerde duydum ve biraz da tedirgin oldum. Çok şükür Türkiye'de yok derken korona virüsü 1 kişide tespit edildi. Nazar mı değdirdik kendi kendimize ne? Yurt dışından gelen bir vatandaşımıza korona virüsü teşhisi konuldu.

Bence akıllara şu soru gelmeli. Bu virüs tehlikesi geçene kadar yurt dışına geliş ve gidişleri kısa bir süre zarfında rafa mı kaldırılsa?

Geçen yazımda söylemiştim, “Türkiye’nin bu konuda ciddi adımlar atacağını düşünüyorum'' diye. Benim tahminime göre, kesinlikle yurt dışından turist kabul edilmeyeceği yönünde. İleriki zamanlarda nasıl olur bilmem ama şu şartlar altında tabir-i caizse; yurt dışından uçarak gelen kuşa bile engel olunması gerektiğini düşünüyorum.

Şu sıralarda yurt dışına iş seyahati yapması gereken insanlar olabilir. Şirket sahiplerinin hem kendileri hem de çalışanları için yurt dışına çıkma programlarını askıya almaları gerekir. Korona virüsü bulaşan o şahıs belki de mecburiyetten dolayı yurt dışına çıktı. Bu kaosun olduğu zaman diliminde kimse yurt dışına çıkmak istemez. Devletin bu konuda ciddi adımlar atması gerekiyor. Yurt içinde ciddi önlemler alındığını düşünüyorum. Önceden alınan önlemler çok önemlidir.

Virüsün yayılmasının ciddi bir şekilde önüne geçilmiş olur. Bundan sonra daha da dikkatli olmalıyız. Tokalaşmayı bırakmalıyız. İş yerlerinde dezenfektan bulundurmalıyız. Ellerimizi yıkamadan ağzımıza ve yüzümüze götürmemeliyiz. Vücut direncimizi arttıracak gıdalar tüketmeliyiz. Mecbur kalmadıkça kalabalık ortamlarda bulunmamalıyız. Bunları ben değil uzmanlar söylüyor.

Gerçi bizim toplumumuz bana göre dünyadaki en temiz toplum. Bizler temizliğe gerçekten önem veriyoruz. Ellerimizi yemek yemeden önce, yemek yedikten sonra ve tuvalete girdikten sonra sürekli yıkıyoruz. Sürekli banyo yapıyoruz. Bu yüzden bizim ülkemizde yayılacağını zannetmiyorum. Ama her hâlükârda dikkatli olmamız gerekiyor.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI