Kim Bu Hoca Bozuntuları? - MERT ER

12 Kasım 2020 Perşembe 00:57

Peygamber efendimizin (S.A.V) bu göç ettikten sonra 4 halife dönemi yaşanmıştır. Dördüncü Ali Hz. (RA) vefatından sonra 12 imam, 40’lar Cem’i gibi arklı cemaatler olmuştur. İlerleyen kuşaklarda büyük âlimler yetişmiş ve kendi isimlerini verdiği cemaatler, tarikatlar olmuştur. Nakşibendi, Kadiri, Rufai, Nurcular gibi tarikatlar hocalar büyük âlimler yetiştirmişlerdir.

Bu hocalar genellikle sakallı ve sarıklı olarak müritlerinin karşısına çıkıp vaaz vermişlerdir. Günümüzde de bu tarikat mensuplarını görmekteyiz.

Bu cemaatlerin içinde bazı bozuklar var maalesef. Her yerde, her iş yerinde böyle çürük elmalar olmaktadır. Ama bu tarz yapılaşmada bunların olmaması gerekiyor. Çünkü bu yapılaşmanın temeli İslam dini üzerine olmasıdır. Bundan dolayı böyle yanlış insanların post denen hocalık makamına getirilmesi, onu dinleyenleri yanlış yönlendirmesine neden olur. Televizyonda görüyoruz; kimi Daeş'e, El Kaide’ye ve buna benzer illegal örgütlere adam yetiştirmektedir. Kimisi de kendisine tabi olan müritlere taciz etmekte. İşin kötü tarafı insanlar bunları görüp, sakal bırakan gerçek hocalara humacı, yobaz gibi laflar. Bu benim ve benim gibi düşünen insanların canını sıkıyor. Hocalara hürmet kalmadı artık eskisi kadar. Söylüyorlar. Ne hocalara, ne de tarikat şeyhlerine hürmet kalmadı. Camide hoca yardım parası istiyor, bazı insanlar içinden 'bu paraları kendi cebine atacak, hoca milleti değil mi? hoca verir talkımı kendi yutar salkımı' gibi yakıştırmalar yapar oldular.

Biz ne yapacağız? Kimi dinleyeceğiz? Allah'ın adıyla insanları kandıranların ahirete azabı çok büyük. Bu olaylar ahir zaman alameti. Allah sonumuzu hayır etsin. Bunların şerrinden ümmet-i Muhammed'i korusun.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI