Sabır Abidesi Peygamberlerin Şikâyetçi Ümmetleri - MERT ER

18 Ocak 2020 Cumartesi 00:45

Allah dünyayı; içerisindeki bitki örtülerini, hayvanları ve insanları yarattı. İçerisinde insanların yararlanması için de bazı sebze ve meyveleri, hayvanları tatlandırdı. Tüm kullarını rahmetiyle kuşattı. İnsanları imtihana tabi tutu. Karşılaştıkları acı veya tatlı, iyi veya kötü olaylar karşısında nasıl tavır sergilediklerine bakarak ahirette ebedi yaşayacakları yeri yarattı. İyileri cennet adı verilen; huzurun ve bizim akıl bile edemeyeceğimiz güzelliklerin var olduğu mekânı hazırladı. Kötüleri ise anlatması bile mümkün olmayan, adına dehşet dediğimiz tüm azapların içinde barındırdığı, ateşin ve pis kokunun olduğu mekân hazırladı.

Allah, yaşayış biçimini tertipleyip doğruluğu savunduğu kullarının cehenneme girmemesi için dönem dönem farlı kabilelere peygamberler göndermiştir. Bunların içerisinde başta peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) olmak üzere 4 peygambere de kitap  göndermiştir.

Peygamberler Cennetle müjdelenmiş kimselerdir. Diğer kulları ''Ya Rabbi bizim ne eksiğimiz var? Neden bizleri de cennetle müjdelemedin? Biz senin üvey kulların mıyız?'' demesinler diye de onları diğer kullarına vermediği çeşitli musibetler vermiştir. Örneğin; peygamber efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v)'nın; kızı Fatıma haricinde tüm çocuklarını toprağa verdirdi. Hz Yakup (a.s)'a evlat hasreti yaşattı. Hz Yusuf (a.s)'u kardeşleriyle imtihan etti. Kardeşleri onu kuyuya attı. Hz Eyüp (a.s)'ü hastalıkla imtihan etti.

Bizler de bazen çok şikâyetçi oluyoruz maalesef. Başımıza bir şey gelse hemen sosurdanıyoruz. Bazı insanlar da isyan derecesine getiriyor işi. Bunun nedeni ise hep biz kendimizden iyiye bakıyoruz. Devamlı içimizden, “Onda neden var da bende yok” diyoruz. Hiç halimize şükür etmiyoruz. Örneğin; masa başı iş arzu ediyor insanlar. Üniversite mezunu muyum?, yeterli eğitim aldım mı? demiyor.

“İş yerinde masa, altımda araba” diyor.
 Allah peygamberlerine hep, “sabredenleri müjdele” deyip durmadı mı? Örnek olarak da onların hayatlarını şekillendirmedi mi? Bizler Allah'ın kullarıyız. Çok isyankâr ve hatalıyız. Sabredemiyoruz bazen maalesef. Hep öfkemize, kibrimize yenik düşüyoruz. Ağzımızı tutamıyoruz. Yine de bizler umutluyuz. İnşâAllah hayatımız hep hayırla sonlanır.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI