Selam Olsun Birbirini Seven İnsanlara - MERT ER

11 Şubat 2020 Salı 00:01

Dünya kendi ekseni etrafında dönen, bünyesinde her türlü doğa olaylarını, bitki örtüsünü, hayvanları, cinleri ve insanları bulunduran, bir yıldızın etrafında dolanan gök cismi; yani evrendir. Yaratılışı anlatan ayet ve hadisler var. Ama bununla birlikte bunun hamuru sevgi var. Yani Allah'In en sevdiği peygamber efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) hürmeti var.

Hürmmet etmek, yani saymak demektir. Allah başta peygamber efendimiz (s.a.v) olmak üzere tüm kullarına hürmet eder. Hürmetin özü sevgiden gelir. Allah (c.c) ayette, “Seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdim, (Rabbinin sana verdiği nimetlerle mecnun değilsin. Senin için bitmeyen, sonsuz mükâfat vardır. Elbette sen en büyük ahlak üzeresin, Rabbin sana çok nimet verecek, sen de razı olacaksın” demiştir. “Eğer sen olmasaydın âlemleri yaratmazdım”  hadisle de Peygamber efendimiz sevilerek yüceltilmiştir. Peygamberimizin sevgi ile yaratıldığının altı çizilmiştir.

Nedense bizler sevginin kıymetini bilemedik. Birbirini seven insanlar azaldı. Her gün kavgalar, cinayetler, zulümler ortalığı kasıp kavuurmaya başladı. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v), “İnsan sevdiğiyle beraberdir” buyurmuştur.

Bir hadisinde de, “İman etmedikçe cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmedikçe de (gerçek anlamda) iman etmiş olamazsınız” diyerek birbirimizi sevmenin ne kadar önemli olduğunu vurgulamıştır. İnsanlar ırkçılık, din düşmanlığı yapar olduk. İslama açtıkları savaşın karşılığını Allah Çin'e çok ağır bir ceza ile karşılık vermiştir. Müslümanlara yaptıkları eziyetten dolayı Allah tarafından paylarını ibretlik bir tablo karşılığında almışlardır. Çin şimdi kendi başkentinde barınamaz hale geldi. ''Tesadüf'' denmemeli bu duruma. Hiç alakası bile yok.
Hayvanlara bile eziyet eder olduk. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v), “Merhametlilere Rahman olan Allah merhamet eder. Siz yerde olanlara acıyın ki göktekiler de size acısın Rahim; Rahman isminden bir damardır; Her kim bağları koparmaz ilgiyi kesmezse Allah’ta onu rahmetine ulaştırır. Her kim de bağları koparırsa Allah’da o kimseden rahmetini keser” diyerek hayvanlara verilmesi gereken öneme dikkat çekmiştir. Hayvanlar bu kadar denli önemli varlıklar olmasına rağmen bazı sapık görüşlü insanların tecavüzüne mağruz kalmakta.
Dünya varlığını Allah'ın sevdiği kulları hürmetine bu dünyayı halen ayakta tutmakda. Selam olsun o kutlu peygambere. Selam olsun İyi yürkli insanlara. Selam olsun sevgi denen şeyin kıymetini bilenlere. Selam olsun birbirini koşulsuz seven insanlara.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI