Soruları Dertlerini Aşanlar - MERT ER

25 Ocak 2020 Cumartesi 00:32

İnsanlar hayatın her döneminde bir şeyleri merak etmiştir. Sınav olup sonucunu merak eder. Yakını ameliyata girer; ''acaba iyi geçecek mi?'' diye merak eder. Seçime katılır, sonucunu merak eder. Bir şeyleri muhakkak merak eder.

Bir de gereksiz merakları vardır insanların. Eşelenip deşelenmeyi sever bazı insanlar. Kendisini uzaktan veya yakından ilgilendirmeyen, karşısındaki insanı sinirlendirecek sorular sorarlar bazen. Bunun farklı sebepleri oluyor. Boşboğazlık, kıskançlık, Bir kişiyi başkasıyla kıyaslamak gibi sebeplerden ötürü sordukları insanın sinir sistemlerini alt üst etmeyi marifet sanarlar. Neden se insanlar derdini sıkıntısını çok çabuk unuturlar?

Nedense kendi derlerini bırakıp başkalarının sorunlarını merak ederler? İnsanların soruları bir çocuğun anne rahmine düşmesiyle başlar. ''Acaba  cinsiyeti ne olacak? Adı ne olacak?'' Büyür ve okula başlar ''Derslerin nasıl? Büyüyünce ne olmak istiyorsun?'' Bunları daha geleceği hakkında karar alamayacak kadar küçük çocuklara sorarlar. Lise biter; ''Üniversiteye hazırlanıyor mu? Acaba hangi üniversiteyi kazanacak? Acaba hangi bölüme gidecek? Acaba kazanabilecek mi?'' Okulu biter, hemen başlarlar ''Askere ne zaman gidiyor acaba?'' Askerlik biter bitmez başlarlar; ''Hangi işde çalışıyor?, Maaşı nasıl?, Sevgilisi var mı?, Varsa ne zaman evlenecek?''

Bir de çekemeyen insanlar kendi çocuklarıyla kıyaslama yaparlar. ''Benim çocuğum ondan çok daha iyi yerlerde, o hiç bir yere gelecek kapasitede değil. Ben onun çocukluğunu bilirim; kafası bir şeye basmaz, ondan adam olmaz'' gibi içi boş laflarla oksijen israfı yaparlar. Bu insanların genel itibariyle davranış yapısına bakmak gerekirse mahalle arasında kapı önlerinde veya bir kişinin evinde bir araya toplanırlar. Genelde kullandıkları materyal ise çay ve çekirdektir.

Kendi dertleri vardır ama dertlerinden uyuştukları için devamlı sağa sola saparlar. İşlerini güçlerini bıarkıp onu -bunu çekiştirler. Aile faktörü bu konuda çok önemli. Çünkü bir evlat anne ve babasından gördüğü davranişları sergilemekte.
Aslıda insanlar onun-bunun işini gücünü bıraksa, kendi dertleriyle uğraşıp, sorunlarını halletmeye çalışsa yaşantımızın daha iyi olacağını düşünüyorum.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI