Türbe Yalanmaz - MERT ER

7 Mart 2020 Cumartesi 01:02

İslam alimleri yaşadığı hayat tarzı ve öğretileriyle insanlara yol gösterici olmuşlardır. Hem ilmiyle, hem de takvasından dolayı Allah'ın kendisine hediye olarak verdiği kermametiyle çevresindeki insanları hep kendi etrafında toplanmasına sebep olmuştur. Nice alimler var ki dünyada bile sevenleri vardır. Abdulkadir Geylani, Şah-ı Nakşibendi, Ahmed-i El Bedevi, Mevlana Celalettin Rumi, Beyazıt Bestami gibi ve daha bir çok alim dünya tarafından tanılan ve çoğunun cemaatinin uzantısı; adına tarikat dediğimiz Nakşibendi, Kadiri, Bedevi, Mevlevi gibi cemaatler halen o üstadların eserlerini ve yaşam tarzını benimseyip yeni nesillere aktarmaktadırlar.

 Bu alimler öldükleri zaman müridleri hem ziyaret edelim, hem de dua edelim diye gömüldükleri yere mescide benzer; bazılarında da kubbe olan yerler yapmışlardır. Bu yere ise türbe ismini vermişler. Ama bazı insanlar bu yerleri amacı dışında, uzaktan ve yakından alakası olmayan saçma sapan bir takım faaliyetler yapmaya başladı. Mum dikmeler, göbek atmalar,çaput bağlamalar, kurban kesmler, dilekte bulunmalar ve en son nokta olarak türbe yalamalar.
 Haberde gördüm, bir tuhaf oldum. İran'da korona virüsünden korunmma yöntemi olarak türbenin demirlerini yalıyorlar. Yani bir laf söyleyecem uygun olmayacak. Bir demir parçası seni nasıl virüsden korur. Allah akıl vermiş, ilim vermiş. Dünya bu virüsü yok etmek amaçlı ne kadar uğraşıyorlar bilmiyormusunuz? Uzmanlar o kadar uyarıyor ''toplu yerlerde durmayın'' diye. Bazı alimler demiş ki '' türbeler şifahanedir'' diye. Tamam da bu gidin türbe yalayın anlamına mı geliyor?
 Türbeler dua etmek için çok önemli yerlerdir. Bunun sebebi gittiğin türbedeki kişi sana bir şey vereceğinden değil. '' Allahım; bu sevdiğin kulun hürmetine şu sıkıntımı gider'' dersin. Alla'ın izni olmadan yaprak bile kıpırdamaz. Senin bir şey istediğin kişi de Allah'dan istiyor zaten. Tüm kerametler de ondan, gelen feyizler de ondan, her şey ondan.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI