Uçak Kazası - MERT ER

7 Şubat 2020 Cuma 00:54

Bugünkü bahsedeceğim şey tekerleksiz ama herket eder, yol yok fakat ilerler. Dünyanın en hızlı ulaşım aracı. Hepiniz tahmin etmişsinizdir ne olduğunu. Bahsedeceğim şey uçak...
Dünyanın bir ucunu yakın eder uçak. En çok yolcu kapasitesine sahip ulaşım araçlarının başında gelir. Metrelerce yukarıda seyahat edebileceğiniz, yüksek konfora sahip bir ulaşım türüdür. Bu kadar konforluğu güzelliği olmasına rağmen en az kaza oranı olan, olan kazalar ise oldukça tehlikeli ve ölüm oranı yüksek olan bir araç türüdür. Bunun sebepleri vardır elbette.
Sebeplerinden bir tanesi kalkış ve inişlerdeki gerek pilotaj olsun, gerekse uçağın kendisiyle alakalı olsun hatalar. Ters rüzgâr çok etkili oluyor. Uçak kalkış ve inişlerde rüsgarı karşısına alır. Bunun nedeni kanatların altı hava ile destekleyip inişi yumuşatmak içindir. Eğer rüzgâr arkatarafdan eserse uçağı bastırır. Bu da sert inme, inişte iniş takımlarının kırılmasına, bur kırılmadan dolayı sürtünmeye  uçağın yanmasına neden olabilir. Ya da uçağın sert bir şekilde yere çakılmasına neden olur.
 Sebeplerinden bir tanesi aşırı rüzgâr. Rüzgârı karşılamak elbette önemlidir fakat bu rüzgârın esme hızı da çok önemlidir. Heruçağın kendine göre belli bir rüzgârı kaldırabilme hızı vardır. Eğer rüzgâr çok hızlı eserse uçağı iter. Bu durum uçağın savrulup düşmesine neden olur.
Bir neden ise Uçağı kullanan pilot. Bazen 1 saniyelik hata kazaya neden olabilir. Uçağın tekerini iniş pistine koymak tecrübe gerektiren bir şeydir.
''Bunları nereden biliyorsun'' derseniz model uçak kullanıyorum. Onda da aynı mantık. Bu arada  Sabiha Gökçen Havalanı'nda olan uçak kazasında yaralanan yolculara geçmiş olsun diyorum. Ölenlerin ise ailelerine baş sağlığı diliyorum.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI