Tatilde Ne Yapmalı? - MUHİTTİN ŞAHİN

20 Mart 2020 Cuma 09:41

Eğitime ara verilmişken; tatil, YKS adayları için fırsat olabilir. Yıl boyunca çalışmak adına bulabileceğimiz en değerli zaman diliminden geçiyoruz. Burayı fırsat bilerek değerlendirenlerin, rakiplerinin önlerine geçeceğini söyleyebiliriz.

-Herkes öncelikli olarak kendi durumuna uygun bir plan yapmalıdır. Şu ana kadar neler halledildi, neler eksik kaldı; günü, haftayı ve tatili planlamalı. Bu dönem içerisinde hem konu tekrarları olmalı hem de soru çözümleri olmalıdır. Günlük ya da haftalık hedefler koyunuz ve mutlaka yapıp yapmadığınızı kontrol ediniz. Elinizden geldiği kadar süreyle çalışınız.

-Tatil süresince, her aday çalışma ritmini yükseltmelidir. Günde ortalama 6-8 saat aktif ve verimli bir çalışma gereklidir. Daha fazla çalışma yapabilenler, sürelerini artırabilir.

-Kendinize karşı dürüst olunuz. Yapabildiğiniz konuların üzerine değil, yapamadığınız konuların üzerine gidiniz. Bir konuda zaten en üst basamakta olduğunuzu, hiç soru kaçırmadığınızı düşünüyorsanız o konu üzerinde daha çok durmanızın bir mantığı olmadığını kavrayınız.

-Geçmiş konulardan çok fazla hata yapan öğrenciler, genel tekrar çalışmalarına ağırlık vermelidir. Eksik konularınızı öncelikle tespit edin ve gün gün planlayın, her güne konu yerleştirin ve onları mutlaka halledin. Bu planlama, sizi hem akademik hem de psikolojik olarak rahatlatacaktır. Konuları planınıza yerleştirirken de en çok hata yaptığınız konular olmasına dikkat edin. Çünkü ilerleyen zamanlarda bu kadar uzun süreli bir tatil döneminiz olmayacaktır.

-Konu tekrarı yapmak kadar soru çözmek de çok önemlidir. Çünkü yaptığımız çalışmaları ne kadar kavradığımızı ancak çözdüğümüz soru aracılığı ile aldığımız dönütlerden görebiliriz. Çözeceğiniz soru sayısı o gün yapacağınız çalışmalara göre değişebilir; konu ağırlıklı çalışma yaptığınız bir günde çok fazla soru çözemeyebilirsiniz. Ama yine de en azından o günkü konuyu ne kadar öğrendiğimizi görmemiz açısından, belli oranda soru çözüm çalışması yapmalıyız. Soru sayısı konusunda ise günde ortalama 400-500 soru ideal bir rakamdır.

-Bu tatil sürecinde yapacağınız bir diğer çalışma da deneme sınavları çözmek olmalı. Haftada en az 3 TYT denemesi çözün. Gerçek sınav süresini kullanarak. Örneğin; TYT’de 2 saat 15 dakika masadan kalkmadan (tuvalet, su içme vs. gibi ihtiyaçlar dahil), dikkati dağıtmadan, kurşun kalem kullanarak, yapılamayan soruya takılmadan diğer soruya geçerek yani turlama tekniğini de kullanarak süre sonuna kadar devam ediniz. Her ne kadar konuların tamamı (AYT için) bitmemiş olsa da en azından ders ders deneme sınavı yapabilirsiniz. Branş denemeleri çözerken ise mutlaka süre çalışması yapın. 40 Türkçe sorusunu ilk başta 60 dakikada çözebiliyorsanız, daha sonraki hedefiniz mümkünse birkaç dakika daha az sürede çözebilmek olsun.

-Artık sınav için doğru strateji belirlemeniz, süreyi kullanabilmeniz, soru çözme sıranız ve belirlediğiniz sürede ilgili testi bitirmeniz önemlidir. Deneme sınavından sonra eksiklerinizi görme, unuttuğunuz bilgileri ve hatalı yorumlarınızı tespit edip telafisini yapmanız çok önemlidir.

-Her soruya gereken önemi verin. Soruları küçümsemeyin. Hepsinden puan kazanıyorsunuz. TYT'de; bir felsefe, tarih sorusu da matematik, fizik sorusu kadar değerli.

-Özellikle sayısalcıların; tarih, coğrafya, felsefe ve din derslerinde kavram bilgisi eksikliği, soru çözerken hata yapmalarına sebep olabiliyor. Tatil, bu derslerdeki kavram bilgisi eksikliğini kapatmak için uygun bir fırsat.

-Sayısalcılar ve eşit ağırlıkçıların Matematik’e ayrı bir ağırlık, ayrı bir önem vermesi gerekiyor. Matematik sayısalcılar ve eşit ağırlıkçıların TYT konularını hem tamamlaması gereken bir alan hem de AYT'den yük alınması gereken bir alan. Günlük muhakak, TYT Matematik sorusu çözün. AYT Matematikten ise gelinen yere kadar konu tekrarı ve soru çözümü yapın. Bunları yaptığınızda, nisan ayında çok rahatlamış olacaksınız.

-Formül kağıtları ve özet notlarınızı, bütün dersler için tamamlamalısınız. Elinizde ufak bir notunuzun bulunması; unutmaları engeller, geriye dönük kısa tekrarlarda ve test çözerken vakit kazandırır.

"Sınav yaklaşırken artan kaygı düzeyini normal seviyede tutabilmek için; planlı çalışmak, hazırlanmışlık düzeyini yüksek tutmak, kendine güvenmek, elinden gelenin en iyisini yaptığının farkında olmak ve olumlu düşünmek işe yarayacaktır. Kendinizi yorgun, yılmış ya da vazgeçmiş bulduğunuzda; hayallerinizi aklınıza getirin. Şimdi yapacağınız tek şey geçmişi bırakıp önünüze bakmak, yürümek değil koşmak olmalıdır."

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI