Makam Koltuğuna Sahip Çıkamayan Başkanı Neyleyim - NEZİR ERTUĞRUL

30 Temmuz 2020 Perşembe 00:55

Sevgili okurlar,

Gazette’de bugün sizlerle ilk köşe yazımla buluşmanın heyecanındayım.

Geçenlerde gündemde duran Adana Büyükşehir Belediyesinin haciz konusuna biraz değineyim.

Şehirlerin, ilçelerin, kasabaların, köylerin ve mahallelerin sosyal faaliyetlerini düzenleyen, şehir planlamasını tasarlayan, imar, yol, kanalizasyon, su, elektrik, doğal gaz gibi bütün bu saydıklarımın ve benzerinin hizmetini veren belediyelerdir.

Belediye başkanları, halk tarafından seçilir ve seçilen başkan; belediyenin makam odasında mazbatayı alır ve makam odasında devir teslim yapılır. Makam odasında ise sadece o makamı hak etmiş başkan oturur. Ondan başka hiç kimse, onun izni olmadan kesinlikle o makam odasına giremez. Yani seçilmiş başkan, belediyenin bütün kurumlarını makam odasından yönetir ve oradan takip eder. Makam odası, seçilmiş başkanın şerefi ve namusudur. Halk gözünde de öyledir, anlamı da öyledir. Adana'da bununla ilgili bir drama yaşandı, ama ne yazık ki bunun ne anlam taşıdığını bir çok kimse bilmiyor ve bilmediği için de hiçbir şey olmamış gibi davranıyor.

Aslında Adana'da yaşayan ve yıllarını Adana’da harcamış bir vatandaş olarak; bize yaşatılan bu dramı kabul edecek değiliz. Geçtiğimiz günlerde Adana Büyükşehir Belediyesi’ne haciz gelmişti. Bu hacizi yaptırtan avukat, her nedense başkanla samimi fotoğrafları olan ve birbirlerinin arasında ciddi anlamda samimi dostlukları olan bir Avukattır. Peki büyükşehir belediyesinin bütün mal mülkleri bitmiş de, hiç bir şeyi kalmamış da, sadece makam odasının sandalye ve  masası ile  koltuğu kalmış ha..? Yani haczedecek başka hiçbir şey kalmamış mı..? 2 milyon üzerinde nufusu olan Adana’nın hiçbir şeyi kalmamış, herşeyi bitmiş, sadece Başkan’ın odası kalmış. Vah vaaahh..! Bu kesinlikle kabul edilebilecek bir şey değil bana göre.

Peki, haciz edilir edilmez; belediyenin içerisinde o kadar masa sandalye varken neden kahve masasını hemen belediye binasına getirip başkanımız  Sn. Zeydan Karalar orada poz veriyor..? 7/24 hizmet vermeye devam edeceğiz demesi kolay.

Peki haciz memurları ve avukatları belediye binasına gelirken sayın Başkanımız nerdeydiniz siz..? Öyle bir şeye nasıl izin verdiniz..?

Hala anlayamıyorum! Belediye Başkanı seçildiğiniz günden beri hep Yeşilçam, Küçük Emrah filimleri misali gibi senaryo çiziyorsunuz. Acılaŕın çocuğunu oynuyorsunuz. Bankamatikçi vs gibi hoş olmayan terimler kullanarak insanları rencide etmeye çalışıyorsunuz. Bir sürü insanın evine ekmek getirmesine engel oluyorsunuz. Peki Sayın Zeydan Karalar, bu kadar dürüstlükten  bahsediyorsunuz, bu kadar halkın adamı olarak insanlara kendinizi tanıtıyorsunuz ya; Seyhan Belediyesi’ni devir aldığınızda kaç lira kasada vardı ve Sayın Zeydan Karalar Başkanımız, Sayın Akif Kemal Akay’a devrettiğinizde kaç lira borç ile bıraktınız..? Lütfen ama lütfen bunu da o kahvehane masanızda açıklayın.

Sahra hastanesi yaptınız, tabi ki ellerinize sağlık... Tabi ki bu konuda, bu dönemde virüse karşı bütün yetkililerin duyarlı olması lazım.

Hatta biz vatandaş olarak bize düşen ne görev varsa hep birlikte yapmamız lazım.

Fuar alanında yaptığınız sahra hastanesi için, devletin bu kadar boş alanı varken neden orayı seçiniz! Neden?

Yarın bu virus bittiğinde, oraya yapılanları bir depoya kapatıp, bu halkın parasının çar çur olmasına sebep olacaksınız... Neden?

Adana'nın her yerine reklam panosu yaptınız ve belediye bunlar için deli gibi paralar ödüyor... Madem para yok, reklam panolarına neden bu kadar çok harcama yaptınız..? Hani para yoktu?

Aski'nin aylık geliri ne kadar..? Bunu da açıklayın bir zahmet. Ve elinizde bu hacizi kapatacak gelir varken haciz işlemlerine neden izin verdiniz?

Adana’yı bu hale getirdiğiniz için sizleri kınıyorum. Diyorum ki, halkın önünde masum rolü oynamaktan vazgeçin. Bir başkan gibi davranmaya ve Adana’yı yönetmeye sizi davet ediyorum.

Çünkü ben Adana’yı seviyorum...

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI