Lütfen daha duyarlı olalım… - ORHAN KAMİL

14 Ekim 2021 Perşembe 11:07

Lütfen daha duyarlı olalım…

Araç sürücüleri olur olmaz yerde, gerekli gereksiz korna çalıp dururlar.

Başta İçişleri Bakanlığı olmak üzere yetkili tüm kurum ve kuruluşlar, bu konuda başta toplu taşıma hizmeti sunan esnaf olmak üzere tüm araç sürücülerini yıllardır uyarıp durmaktadırlar.

Ne çare ki…

Araç sürücüleri bildiğini okumaya devam etmektedir.

Hasta mı vardır, bir bebek uyuyor mudur vb., umurlarında bile değildir.

Adana’da çıkın şöyle bir Atatürk Caddesi’ne, Gazipaşa Bulvarı’na, korna uğultusundan kulaklarınız tırmanır.

Her gün sabahtan akşama kadar bu böyledir.

Korna sesi artık insanlar için çekilmez bir hal almıştır.

İl Trafik Müdürlüğü ya da belediye zabıtası her noktaya bir görevli koyacak değil ya…

Bu halde, araç sürücülerinin biraz daha duyarlı olması gerekmez mi?

Ne dersiniz, haksız mıyım?

…………………………………….

ÇUKOBİRLİK için herkes birarada olmalı

Kısa adı ÇUKOBİRLİK olan Çukurova Pamuk, Yerfıstığı ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği’ni bırakın Adana ve bölgemizi, tüm ülkede hatta yurtdışında bile adını duymayan, tanımayan yoktur.

Yaşlı hafızam beni yanıltmıyorsa, 1954 yılında kurulan ÇUKOBİRLİK, bir zamanlar Ortadoğu ve Balkanlar’ın en büyük entegre tesisi konumunda idi.

Adana’dan Urfa’ya kadar geniş bir coğrafyada üreticinin ürettiği pamuk, yerfıstığı gibi tarımsal ürünleri değerinde alır, çiftçiye gübre, ilaç vs. ucuz yollu satardı.

Bu yönüyle tam bir kooperatif konumunda olan ÇUKOBİRLİK, yağ ve tekstil üretimiyle de aynı zamanda bir sanayi kuruluşu idi.

Onbinlerce çiftçiye destek veren kurum, sanayi kolunda yarattığı istihdamla da Adana ve bölge ekonomisinin can damarıydı.

Ancak, kötü yönetimler ve iktidarların burayı kendi  çiftlikleri gibi kullanması sonucu dev entegre tesis 25-30 yıl önce çökme noktasına geldi.

Kapanma noktasına gelen ÇUKOBİRLİK, kurtarılmalı, eski günlerine kavuşturulmalıdır. Bunun için bugünkü iktidara büyük sorumluluk ve görevler düşmektedir.

Ben buradan başta AK Parti’li vekillerimiz olmak üzere tüm Adana milletvekillerine seslenerek, bu soruna el atmaları çağrısında bulunuyorum.

 

…………….

Otogar da Adana’ya yakışmıyor!..

 

Dün, bizim gazetede “Adana’ya yakışmıyor” başlıklı bir haber okudum.

Çocukların ellerine sağlık.

Hayata, insana dokunan haberlere imza atıyorlar.

Haber, otogar civarındaki bir mezbeleliği konu edinmiş. Bunu okuyunca; yapıldığı 90’lı yılların başından itibaren Adana’nın kanayan bir yarası olan Merkez Otogar’ın da bu kente hiç yakışmadığını anımsadım.

Merkez Otogar, bugün ücra bir kasaba otogarını andırmaktadır.

Adana gibi metropol bir kentin otogarı böyle olmamalıdır.

Zeydan Başkan’dan önceki Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Bölge Trafik Müdürlüğü’nün oralarda bir arsayı otogar alanı olarak ayırmıştı.

Fakat görünen o ki, öylece kaldı.

Şimdi duyuyorum, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Merkez Otogar için yeni arayışlara girmiş.

Arsa arıyormuş…

Haber kaynaklarımın bana ilettiğine göre, eğer iyi bir yer bulamazsa, mevcut otogara ikinci bir kat daha çıkılması için çalışma başlatmış.

Her neyse, dileğim o ki, bu çalışmalar sonucunda Adana’ya yakışır bir merkez otogar binası çıkar.

Siz ne dersiniz?!

……………………

 

-          Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece’nin, Adana Valisi Süleyman Elban’ı ziyaret ettiğini biliyor musunuz?

-          35 ton et tüketilen Uluslararası Adana Lezzet Festivali’ni üç gün içinde yurtdışından gelenler de dahil 285 bin kişinin ziyaret ettiğini biliyor musunuz?

-          Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın olağanüstü lezzetlerin sunulduğu Lezzet Festivali’ne emeği geçenlere teşekkür etmesinin nazik bir jest olarak değerlendirildiğini biliyor musunuz?

-          MHP Adana İl Başkanı Bünyamin Avcı’nın, yöneticileriyle birlikte parti çalışmalarını hep vatandaşın içinde sürdürdüğünü biliyor musunuz?

-          27 Haziran 1998 Adana-Ceyhan Depremi’nde hasar görmesi üzerine yıkılan asırlık Devlet Hastanesi’nin yerine yapılacak Güney Yüreğir Devlet Hastanesi için 26 Ekim’de ihale yapılacağını biliyor musunuz?

-          CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut’un, çevre ilçelere de hizmet veren Kozan Adliyesi’nin artık yetersiz kalması nedeniyle bu ilçeye yeni bir adliye binası yapılmasını istemesini, Kozanlıların büyük bir sevinçle karşıladığını biliyor musunuz?

-          Karataş Belediyespor Kulüp Başkanı Mehmet Tunç ve yöneticilerinin, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin’i ziyaret ederek, kendisine forma hediye ettiğini biliyor musunuz?

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI