Boşanma Süreci Çocukları Nasıl Etkiler? - ÖZGE USLU

3 Ekim 2020 Cumartesi 00:17

Son yıllarda boşanan çiftler bayağı bir çoğaldı. Çevremizde de buna örnek bire bir tanık oluyoruz. Peki, anne babalara neler düşüyor? Diye soracak olursak; öncelikle şunu söylemek gerekir ki, boşanma tüm aile bireyleri için zor bir süreçtir. Herkesin birbirine karşı sabırlı, anlayışlı davranması gerekir. En hassas olanlar da çocuklar olduğu için, onlara karşı bir kat daha dikkatli davranılmalıdır. Çocuklar bebekliklerinden itibaren anne babalarına bağlanırlar ve onlarsız bir hayat düşünemezler ve bu yüzden boşanma süreci onlar için çok acı verici olup güven ortamı bozulmuş olur. Boşanma süreci her aile üyesini farklı şekilde etkiliyor. Boşanma, aile ilişkisini değiştiren en önemli etkenlerden bir tanesidir.

Çocuğun psikolojisini bozan şey boşanmak değildir. Boşanma sonrası anne baba ilişkisinin nasıl değiştiği ile ilişkilidir. Çocukların en güvenli sığınağı olan ailenin parçalanması, çocukları derinden sarsıp güven duygularını zedelemektedir. Kendini güvende hissedemeyen bir çocuğun psiko-sosyal hayatı, başarısızlığa mahkûm gibi görünmektedir. Öncelikle, eşler boşanma kararı aldıklarında çocuğa uygun bir dille bu durumu açıklamalıdır. Ertelendiği durumda çocuk hayatındaki değişimleri fark edip boşanmayı başkasından duyabilir. Bu durumun sonucunda da çocuğun anne babaya olan güvenini yitirmesine sebep olur. Çocuğunuzu dinleyin ve onunla konuşun, konuşulduğunda duygularla başa çıkmak her zaman daha kolaydır. Boşanma sürecinde veya sonrasında çocuğunuzda davranış bozukluğu görülebilir fakat bu davranış bozuklukları uzun süreli ise mutlaka yardım alınmalıdır.

Anne babasının boşanıyor olması zaten çocuk için bir travmadır. En azından bu süreçte anne baba çocuklarla sağlıklı bir iletişim kurarsa çocuklar daha doğru bir şekilde bu süreci atlatabilirler.


Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI