Gülümsemek… - ÖZGE USLU

16 Ocak 2021 Cumartesi 00:11

Siz sert çizgilerle dolu, yoksa yumuşak görünümlü bir yüze mi sahipsiniz bilmiyorum… Yüzünüz yuvarlak, oval, kare, üçgen, ya da uzun olabilir… Kalp şeklinde bir yüzünüz yahut da bir armuda benzer hatlarınız da olabilir… Nasıl bir yüze sahip olursanız olun, hafif bir tebessümün dahi sizi ne kadar değiştirdiğini hiç fark ettiniz mi?

Kendinizi güzel, çirkin, yakışıklı, karizmatik, vasat mı buluyorsunuz, hiç önemli değil… Zayıf, kilolu, servi boylu ya da kısa boylu oluşunuz da önemli değil… Anatominiz düzgün olmayabilir, yürümeyi bile doğru düzgün becermeyebilirsiniz… Nasıl bir fiziğe sahip olursanız olun, hafif bir tebessümün dahi sizi ne kadar çekici kıldığını hiç fark ettiniz mi?

İster bir tezgah başında çalışan olun, sıradan bir temizlikçi, ya da bir amele… İster bir kurumun müdürü olun, büyük bir firmanın CEO’su, ya da tanınmış bir politikacı… Zoraki yaptığınız bir işiniz, mutlu olduğunuz bir göreviniz var belki de… Hiçbir iş yapmıyor da olabilirsiniz… Ne yapıyorsanız yapın, yahut da hiçbir şey yapmıyor olun, hafif bir tebessümün dahi sizi ne kadar mutlu yaptığını hiç fark ettiniz mi?

İster Türk olun, ister İngiliz… İster Arap, ister Çinli… İster Fransız, ister Ruandalı… Nereden olursanız olun, hangi dili konuşursanız konuşun, karşınızdaki insanın konuştuğu lisandan bir kelime dahi bilmez olun, hiç önemli değil… Hafif bir tebessüm sayesinde rahatlıkla anlaşabildiğinizi hiç fark ettiniz mi? Dünyadaki bütün insanların aynı dilde gülümsediğini biliyor muydunuz?

Peki, tebessümün kana en hızlı karışan ilaç olduğunu biliyor muydunuz? Bunun bütün vücudunuza yayılan şaşılacak süratteki olumlu etkisini hiç mi fark etmediniz siz?

Peki, insanın mutluluktan gülmediğini, güldüğü için mutlu olduğunu biliyor muydunuz?

Her kahkahanın bir bardak kana bedel olduğunu?

Ve gülmenin iki insan arasındaki en kısa mesafe olduğunu?

O halde niye somurtuyoruz hala?

Parayla mı gülmek yoksa?

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI