Hayatın Değeri - ÖZGE USLU

24 Ekim 2020 Cumartesi 01:35

Öncelikle hayat nedir dersek? Bana göre hayat bakmak, görmek, duymak ve sevmekten ibarettir...

Gerisi keşfetmeyi gerektirir. Yaşadığımız hayat gerçekten de çok acımasız ve zor. Aslında hayat güzel bir yerdir. Biz böyle bir olayla karşı karşıya geldiğimiz için mutlu olmalıyız. Çünkü yaşıyoruz ve hayat bize yol gösteriyor. Hayat bir sürü bulmaca ve bilmecelerle dolu. Bunlar aslında hayatı çok eğlenceli ve yaşanabilir bir yer haline getiriyor ama çoğu kez bu güzel anların ve şeylerin önünden onları görmeden geçmeyi tercih ediyoruz.

Öyle bir ülkede yaşıyoruz ki, her yanımız yangın yeri gibi. Kadın cinayetleri, çocuk tecavüzleri, ihanetler, ekonomik sıkıntılar, işsizlik, yoksulluk, hastalık, korku ve kendini güvende hissetmememe. İşte bunlardan dolayı paranoya bir toplum oluyoruz. Kendimize, karşımızdakine, ilişkilerimize güvenmiyoruz. Daha önce yaşadığımız ya da başkalarının yaşadığı ne varsa, sanki yeniden yaşayacakmışız gibi hisse kapılıyor ve kendimize bir duvar örüyoruz. Oysa hayat gerçekten kısa ve yaşayabildiğimiz kadar yaşayabilmeliyiz güzellikleri. Kötülüklere rağmen… Bir insanı kaybettikten sonra kıymetini bilmenin, bir insanın yokluğunda onun değerli olduğunu anlamanın ne kadar yanlış ve ne kadar üzücü olduğunu bir daha fark ettim.
Öldükten sonra kıymetini bilsek ne fayda? Bu dünyanın gelip geçici olduğunu bilerek ölüm bilincinin farkında olmalıyız. Onun içinde her zaman iyi insan olup kalp kırmadan insanlara karşı saygılı davranarak yolumuza devam etmeliyiz.


Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI