Herkes Psikiyatrist Olmuş! - ÖZGE USLU

23 Ocak 2021 Cumartesi 10:49

Hayat şartları insanların psikolojisine etki ediyor. Literatürde de yeni yeni psikolojik tanılar ortaya çıkıyor. Dikkatimi çeken şey şu ki; gerçekten yardım alması gereken kişiler bunun farkında değilken, geriye kalanlar sürekli kendilerine tanı koyuyor. İşin uzmanı değilim, bu konuda ahkam kesmek elbette bana düşmez. Ben sadece gözlemlerime dayanarak naçizane eleştiri yapmak istiyorum.

En sık karşılaştığım vaka, obsesiflik ve depresyon... Herkesin mutlaka bir şeylere takıntısı var. Ama bunu hastalık boyutuna getiren şey ne? Birey bu takıntıları yüzünden artık çevresine ve kendine zarar vermeye başlıyorsa bence yardım almalı.

Gözlemlerimde şunu fark ediyorum, bazen insanlar özellikle bazı takıntıları ediniyor ya da bunu abartıyor. Kendine teşhis koyarak toplumda farklı olma çabalarına giriyorlar. Depresyona girenleri hele hiç anlamıyorum. Hayatındaki en ufak bir sorunu büyütüp mutsuzlaşıp ben depresyondayım diyorlar. Fobiler, anksiyeteler, kişilik bozuklukları, obsesif kompulsif bozukluklar...

Eğer depresyonda olduğunuzun farkındaysanız depresyonda olduğunuzu pek düşünmüyorum. Hepimiz bazen çizgilere basmadan yürümeye çalışırız bu obsesif kompulsif bozukluğumuz olduğuna gelmez. Hepimiz zaman zaman hayattan endişe duyarız bu anksiyete krimizin tuttuğuna işaret değildir. Herkesin bazı korkuları vardır. Herkes bazen çok mutlu bazen ise üzgün olabilir. Gerçekten hasta olduğunuzu düşünüyorsanız da bir uzmandan yardım alın mutlaka. En doğru tanıyı muhakkak ki o koyacaktır zira, kendi kendinize teşhis koymanızın bir şeyleri çözeceğini hiç sanmıyorum.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI