Kadına Şiddet - ÖZGE USLU

17 Ekim 2020 Cumartesi 01:09

Dünyanın en büyük sorunlardan biri de kadına uygulanan şiddet ve kadın cinayetleri. Hemen hemen her gün her üç kadından biri şiddete maruz kalıyor.

Kadınlar öldürülüyor, tecavüze uğruyor, şiddete uğruyor, işkenceye maruz kalıyor… Ve bizler bunun önüne geçemiyoruz.

Biz bugün Şiddete son derken, dünyanın birçok yerinde kadınlar dövülüyor, hakarete ve tacize uğruyor, öldürülüyor. Bilindiği gibi kıskançlık ve reddedilme, toplumda kabul görmediğini düşünme en sık rastlanan nedenler. Bunu dile getirmeyenler çok basit nedenlerle şiddet uygularlar. Örneğin yemeğin beğenilmemesi, çamaşır, temizlik, ütü gibi ev işlerinde kusur bulunması gibi şeylerdir.  Dünyada birçok şey değişiyor, ama kadınlara yapılan fiziksel, cinsel şiddet hiç değişmiyor. Kadınlar karakola gidiyorlar, şikâyet ediyorlar, sığınma evlerinde kalıyorlar, erkekler hakkında uzaklaştırma kararları alınıyor, ama bu gibi şikâyetler yine de bir kadını korumak için yetersiz kalıyor. Bu erkekler daha önce tehdit ediyor, ev basıyor, kadının ailesini taciz ediyor, kadını iş yerinde taciz ediyor. Dolayısıyla suçun işleneceğine dair önceden çok sayıda kanıt var. Ama bu süreçte müdahale eden bir adli makam ya da kolluk kuvveti görmüyoruz. Önleyici tedbirler alınmıyor. Kadına yönelik şiddetin ulaşacağı en büyük sonuç ölümdür. Bundan dolayı da diğer tüm hakların yerine getirilmesi bakımından kadınların yaşama haklarının korunması zorunludur.

ŞİDDETİN NEDENLERİ:

- Biyolojik nedenler

- Psikolojik ve Sosyal Nedenler

- Ekonomik nedenler

- Ailevi problemler ve geçimsizlik.

- Eğitimsizlik, alkol, madde ve kumar bağımlılığı

- Özgüven eksikliği, ilgi eksikliği

- Madde ve alkol bağımlılığı


Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI