Koronavirüsün İnsan Üzerindeki Psikolojik Etkileri - ÖZGE USLU

10 Ekim 2020 Cumartesi 00:36

Koronavirüs bilindiği üzere son zamanlarda dünya gündeminde olan bir virüs türüdür. Salgından etkilenen kişilerin öksürük ateş ve solunum yetmezliği gibi belirtilerle ortaya çıkan koronavirüs her geçen gün artış gösterdi. Bu salgın sadece bedenimizi değil psikolojimizi de etkiledi. Her geçen gün artış gösteren bu virüs insanları korku ve endişe içinde bırakıyor. Özellikle sosyal medyada insanların yanlış doğru bilgiler vermesi insanlar üzerinde stres, korku, panik ve endişe uyandırıp uyku ve beslenme sorunlarına sebep oldu. Hem sosyal hem iş hem de eğitim hayatı gittikçe zorlaşıyor. Salgının yarattığı psikolojilerin başında ölüm korkusu gelir. Ölüm korkusu ile birlikte uykusuzluk, kâbus görme, yalnızlaşma, ümitsizlik, yabancılaşma gibi şikâyetler belirir. İlerleyen sürede depresyon meydana gelir.

Koronavirüs sebebiyle sürekli evde olup sevdiklerimizi görememek bizi sinirli ve gergin yapabilir. Bu süreçte evde geçirdiğimiz zamana değer katıp sağlığımıza zarar vermeyecek şekilde sinir ve stresten uzak durmalıyız.

 BU SÜREÇTE NE YAPMALIYIZ?

Öksürme veya hapşırma sırasında ağız ve burun tek kullanımlık mendille kapatılmalıdır.

Tokalaşmalardan ve kalabalık ortamdan uzak durulmalıdır.

Elimizi sık sık yıkamalıyız.

Bulunduğumuz ortamı sık sık havalandırmalıyız.

Dengeli, sağlıklı ve yeterli beslenmeliyiz.

Yeterli ve düzenli bir şekilde uyumalıyız.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI