Oyun Bağımlılığı - ÖZGE USLU

28 Kasım 2020 Cumartesi 00:12

Öncelikle oyun insanın vaktini hoş geçirmesine, oyalanmasına yarayan, genellikle belli kuralları olan eğlencedir. Bizler boş zamanlarımızda veya sıkıldığımızda oyun oynamak isteriz. Ama bazılarımız bunu abartırız. Fazla oyun oynamak insanlar üzerinde olumlu etki vermez. Son zamanlarda ülkemizde de çocukları ve gençleri etkileyen, kavga ve cinayetlere neden olan oyun bağımlılığının ne kadar tehlikeli olduğu artık tartışılmaz.

Özellikle ben kendimden örnek verecek olursam oyunu aşırıya kaçırdığım zaman bağımlılık yapmaya, başımın ağrımaya ve sersemliğe sebep oluyor.

Arada oyun oynamak Strese iyi geliyor diye fazla oyun oynamak da sağlığa zarar verebilir. Çok fazla oyun oynamak, fiziksel sağlık problemlerinin yanı sıra psikolojik sorunlar da yaratabilir. Ben geçenlerde bununla ilgili bir örnekle karşılaştım. PUBG adında bir oyun dikkatimi çekti. Küçüğünden tut büyüğüne kadar bu oyunu oynuyorlar. 

Arkadaşım oyuna o kadar dalmış ve bağımlı olmuş ki gözü hiçbir şey görmüyor. Oyun bağımlılığı psikolojik olarak o kadar etkiliyor ki oyun oynarken kendi kendine bağırıyordu. Bununla kalmayıp uyurken oyun oynar gibi rüyalarda savaşa devam ediyor. Oyun oynarken ara vermemiz lazım.

En kötüsü de gündelik işlerinizi, okul hayatınızı ve hatta sosyal hayatınızı aksatabilir. Yapılan bir diğer araştırmada çok fazla oyun oynayan gençlerin kitap okuma ve spor yapma gibi faaliyetlere ilgisinin azaldığı da gözlemlenmiştir. Kendinize zarar verecek bağımlı yapacak oyunlardan uzak durun. Gerektiğince az oynayın. Emin olun bu sizin için daha iyi olacaktır.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI