Vicdanınız Rahat Edecek mi? - ÖZGE USLU

21 Kasım 2020 Cumartesi 09:20

Koronavirüs bilindiği üzere son zamanlarda dünya gündeminde olan bir virüs türüdür. Koronavirüs Bu koronavirüs Çin’de 1 kişi ile başlayıp şu an milyonlarca olup tüm dünyayı sardı. Virüsün maskesiz ve mesafesiz şekilde 5 dakika konuşması bile yetiyor bir insana bulaşması. Koronavirüsü salgınının tüm dünya için bir tehdit oluştuğunun ilan edildiği Mart ayından beri, maske hayatımızın Covid-19 salgını sürecindeki en büyük kurtarıcılarımız bir parçası haline geldi. Maske sizi kapalı bir ortamda suratınızın yakınında birinin öksürmesi veya hapşırması gibi bazı durumlarda koruyabilir.

Televizyon, internet, radyo bangır bangır bağırıyor her gün maske tak mas maske tak diye. Takmazsak ölüme, öldürmeye yaklaşıyoruz.

Ancak insanlarımızın çoğunun maske kullanmadığını görüyoruz. Peki, bu insanlara maske takmak neden bu kadar zor geliyor? Evet, günümüzde bu olayı ciddiye almadığını maske takmayarak gösteren kişilerin dönüp dolaşıp verdikleri tek cevap; ‘bize bir şey olmaz’ algısı. Hatta ben geçen sosyal medyada bir videoya denk geldim. Bir vatandaşımıza maskenizi neden takmıyorsunuz? Diye sorulduğunda “virüse inanmıyorum” cevabı hiç hoş olmadı. Zaten böyle diyerek hayatımızı daha fazla tehdit altına bırakıyoruz. İnsanlarımız tedbirleri ciddiye alıp önlemleri aldığımız zaman zaten korona virüsünün bulaşma riski azalmış oluyor. Ama biz ne kadar uyarı yaparsak yapalım vatandaşlarımızın çoğunun önlemleri almayıp tekrar maske takmamaya devam edeceğini biliyoruz.

Tedbirlere uymayan bir vatandaşın başka bir vatandaşa virüsü bulaştırma sonucu vicdanı rahat edecek mi?  El hijyenine, maskeli ve sosyal mesafeli olmaya dikkat etmeliyiz. Bence hep birlikte tedbirlere uyarak bu işi başarabiliriz.


Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI