#Ek40000 Ulus'ta Hak Aradı - ÖZGE YILDIZ SARIKAYA

5 Haziran 2021 Cumartesi 00:06

Atanamayan öğretmenlerin sayısı her geçen yıl artıyor. Toplumumuzda bir ulusa yön verenlerin öğretmenlerimizin olduğunu Mustafa Kemal Atatürk'ün şu sözüyle hatırlayalım;

"Ulusları kurtaranlar, yalnız ve ancak öğretmenlerdir."

Böylesine güzel bir mücadele  ve böylesine bir inanmışlık karşısında duygulanmamak elde değil. Bu ülkenin geleceği öğretmenlerimizi bugün enerjilerini öğrencilerine verecekken yaklaşık 100 öğretmenimizi alanlarda haklarını aramaya Adana'dan  Ankara’ya uğurladık. Ulus Meydanı’ndaki binlerin dayanışması hayranlık uyandırdı. Yapacakları basın açıklamalarında  yanlarında olduğumuzu bildirip  mağduriyetlerinin sona ermesi için ek 40 bin atama haklı taleplerini bizde destekliyoruz. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar da gençlerin destek taleplerine karşılıksız kalmadan ”Çok sevdikleri öğretmenlik mesleklerine kavuşmak ve seslerini duyurmak için Ankara'ya doğru yola çıkan Atama Bekleyen Öğretmenlerimizi dün gece Adana'dan uğurladık. Güzel evlatlarım, haklı mücadelenizde her zaman yanınızdayım...“ sözleriyle desteğini yineledi

Türk Eğitim Sen ve Eğitim Bir Sen'in ortak olarak hazırladığı programda öğretmenlerimiz ek 40.000 atama istediler. Atanamayan öğretmenlerimiz, hep birlikte haklarını haykırmak için bir araya geldiler. Daha önce Atanamayan öğretmenlerin pankartları dikkat çekmişti. Ellerinde “Halimizi Victor Hugo Görse Sefilleri Tekrar Yazardı” , “Öğretmen Burada Ek 40 Bin Atama Nerede?”, “Ücretmen Değil, Öğretmen”, “Elbet Bir Gün Kavuşacağız Çocuklar, Bu Böyle Yarım Kalmayacak”, “Haydi Öğretmenler Okula”, “Bir Sınıf Dolusu Hayalimiz Var, Ek 40 Bin Atama İstiyoruz”, “Gelecek Nesil Öğretmenlerin Eseridir”  şeklinde pankartlar taşıdılar. Durumlarını pankartlarla özetlemişlerdi.

Eylemde bir konuşma yapan Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Şubat ayında 20 bin atama yapılacağını hatırlatarak; 81 bin ücretli öğretmen çalıştırıldığını, norm kadro ihtiyacının 150 bine ulaştığını, atama bekleyen öğretmen sayısının 700 bin olduğunu belirterek, 20 bin atamanın yeterli olmadığını söylemişti.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan yine konuşmalarında şu sözleriyle dikkat çekti; ”500 bini aşkın eğitim fakültesi mezunu atama bekliyor diye ses yükselttikçe birileri bize diyor ki her fakülte mezununu kamu da istihdam etmek zorunda mıyız?”

Zorundasınız.

Öğretmenlerimiz her yıl sınavlara tekrar hazırlanma zorluğu bir yandan geçim sıkıntıları, zorlayıcı unsurların varlığını anlattılar. Atanamayınca farklı meslek gruplarında çalışan öğretmen arkadaşlarımızın var olduğunu anlattılar.

Yıllarca atanamayan öğretmenlerimiz var. Ülkemizin dört bir yanından gerek tweetle, gerek alanlarda desteklerini gösteren ülkemizin güzel insanları atanamayan öğretmenlerimize umut oldu. Bu haklı mücadelelerinin karşılığını almaları umudumuz ve dileğimiz var.

Gençler Eğitim Fakültesinde  atama olmadığı için bölüm yazmaya çekiniyor. İyileştirici kararlar alınmalı. Yığılmaların önüne geçilecek  düzenlemeler getirilmeli. Kontenjanlar gözden geçirilip gerekirse dar tutulmalı. Atama sorunu giderilmeli. Eğitim fakültelilere atama kâbus olmamalı.

“Mutlu Öğretmen, Güçlü Türkiye.”

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI