Korona ve Toplumun Sınırları - ÖZLEM AYDOĞMUŞ ÖRDEM

30 Nisan 2020 Perşembe 01:02

Korona toplumun sınırlarının ne olduğunu göstermektedir. Sınırlarımız nereye kadar? Ne zaman dağılacağız ya da birleşeceğiz? Şüphe duyma ve güvensizlik, korona ile radikal bir boyut kazandı. Zaten yıllardır toplumsal sistemlere olan güven azalmıştı ve gözetim toplumu çoktan olmuştuk. Şimdi korona virüsü gelecekte toplumu felç etmenin etkili yollarını ülkelere gösterdi. İkinci dünya savaşındaki atom bombası ile biyolojik silah arasında bir fark kalmadı. Soru şu o zaman: Toplumlar ne işe yarar?

Zaten popülist söylemlerle toplumda korku, çatışma, kaygı, yoksulluk, suç yaratılmıştı? Şimdi meta-popülist söylem ortaya çıktı: Korona tarzı biyolojik silahlar ve siber saldırılar. Eğer canlılığımız neoliberal elitler ve bu ideolojiyi savunan bilim insanlarına kaldı ise o zaman şu soru sorulabilir:

İnsan yaşamı nedir? Yaşamanın anlamı nedir?

Bu sorular artık varoluş soruları değil.

Aksine bu tür iktidarların gücü ve tehlikesi altında benim yaşamımın anlamı nedir? Canlılığım her an sonlandırılabilir ve bir sayı olmaktan öteye gidemem. Gözetim toplumu altında ölen bir sayıyım ben. Yakınlarımın bir sayıya dönüşmesini bekleyen olumsuz anlamda naif bir insanım.

Biyolojikleştirilmiş ve içi anlamdan boşaltılmış toplumlara dönüştük bile. Toplumun sınırları imkânsız olmalarıdır artık. Zaten aslında toplumlar olarak yoktuk. Mona Hatun’un hareket eden coğrafyaları gibi kaygılı varlıklarız çünkü coğrafya her an değişebilir. Toplumlar azaltılabilir, yok edilebilir. Bu bir başlangıç aslında. Şimdi hatırladım Samsa 1915 yılında zaten bir böceğe dönüşmüştü.  Şimdi hepimiz böcekler gibi ölmeyi beklemekteyiz. Birazdan bizi öldürüp küreğe hızlıca koyup morgları bile olmayan çöplere atabilirler ve John Hopkins Üniversitesi, sayı ekleme hastalığı ile ölüler arasına hemen yeni bir sayı ekleyebilir. Dünyayı 500 yıl yok eden kolonyal ülkeler kendi canlılarının ölümünü duyarsızlıkla izliyorlar ve ortaya çıkan şu oluyor: Bu kolonyal ülkelerin aslında toplumu ya da toplum anlayışı hiç yok.

Anneme ve babama diyorum ki ‘ Sakın dışarı çıkmayın!’

Cevap veriyorlar: Zaten çıkmıyorduk ki. Evdeyiz. Bekliyoruz. Sayı artıyor.

İşte toplumun sınırlarının bittiği yerdeyiz.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI