Dünya Siz Gülünce Güzel! - SEHER EREK

12 Ekim 2021 Salı 10:22

11 Ekim, her yıl dünya genelinde Kız Çocukları Günü olarak anılmaktadır. 2012 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından kabul edilen Dünya Kız Çocukları Günü’yle, tüm dünyada kız çocuklarının farkındalığının artırılmasını hedefliyor.

Ne güzel düşünülmüş, benim de bir kızım var.

Dünya Kız Çocukları Günü nedeniyle, bu yazımı özelde kız çocuklarına ithafen yazmak istedim. Yoksa, cinsiyet ayrımı yapmaksızın tüm çocuklarımız özeldir, değerlidir.

Babalar, baba olduklarını “kız çocuğu” sahibi olduğunda anlarmış.

Ancak ne yazık ki, bugün

Bugün ne yazık ki, dünyanın birçok ülkesinde kız çocukları, yine babaları ve/veya erkek büyükleri tarafından daha okul ve oyun çağında iken “çocuk gelin” olarak evlendirilmektedir.

Öyle ki, yapılan araştırmalara göre ortaya çıkan tablo çok korkutucu ve düşündürücü boyutlardadır.

Bizim ülkemizde çocuk gelin vakaları yaşanmaktadır. İşte bu araştırmalar ışığında, küçücük çocuklar, yani 11-13 yaş aralığındaki kızlarımız kendilerinden 33 yaş büyük insanlarla çeşitli nedenlerle evlendirilmektedir.

Gerekçesi ne olursa olursa olsun bunlar asla kabul edilebilir bir davranış değildir.

Böyle gelenek, böyle örf ve adet olmaz, olmamalı da.

İşte bu nedenlerle kız çocuklarımızın çocuk yaşta gelin olmasına karşı farkındalığı artırmak için sadece devlete görev ve sorumluluk düşmemektedir.

Biz bireylerin de büyük sorumlulukları vardır.

Toplumu aydınlatmak, bilinçlendirmek için bizler de elimizi taşın altına koymalıyız. Bu uğurda ne yapılması gerekiyorsa, hiç tereddüt etmeden üzerimize düşeni eksiksiz yerine getirmeliyiz.

Kız çocuklarımız, ne kendilerinden çok büyük insanların koynuna eş kisvesi altında girmeli ne de tekstil atölyelerinde, sokaklarda vb. köle gibi çalıştırılmalı.

Zira kızlarımız gülünce dünya güzel…

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI