Hakkımızı Kullanmayalım mı? - SEHER EREK

26 Ağustos 2021 Perşembe 10:02


Her sabah yaptığım gibi işe gelirken, ulaşım araçlarına binmek için el kaldırdım. Durağa giren 01 J 0372 plakalı özel halk otobüsün şoförü,  benim okuttuğum basın pasosunu görünce karnından konuşmaya başladı. Tabi ki bu başıma gelen ilk olay değildi. Hatta bazen durduklarına pişman olduklarını, benim gibi bu karta sahip olanların şuradan şuraya yürümediklerini, para ödemediğimiz için bedavacı olduğumuzu, yüzsüz olduğumuzu iddia edip ve daha bir sürü kaba tavırlar sergilemekten hiç çekinmiyorlar.  Benim merak ettiğim devlet bize böyle bir hakkı vermişken ve otobüs kooperatiflerine parasını ödemişken bunu sorgulamak kimin haddine! Hiç hakları olmadığı halde her bindiğimizde hakaret üstüne hakaret ediyorlar. Peki biz bu kartı hakarete uğramak için mi aldık? Ben ve benim gibi böyle hakları olan herkes için söylüyorum; sabah işe gelirken,  akşam evimize giderken veya gün içinde haber yapmaya giderken sürekli böyle kötü bir muameleye neden maruz kalıyoruz! Kimsenin böyle bir hakkı  yok . Anayasal hakkımızı kullanıyoruz, ona bile izin vermiyorlar! Ben artık böyle bir sorun yaşamak istemiyorum! Rahat rahat hakkımı kullanmak istiyorum. Resmen otobüslere el kaldırırken acaba bu şoför yapacak mı diye düşünmekten kendimi alamıyorum. Buradan yetkililere sesleniyorum; lütfen ama lütfen gerekenin yapılmasını rica ediyorum.

Daha birkaç yıl önce şehit annesine bindiği özel halk otobüsünde etmedik hakaret bırakmayan sürücüyü hatırlayın… Kamuoyunda çığ gibi büyüyen tepkiler sonucu özel halk otobüsleri kooperatifleri özür üstüne özür dilemişler, hatta o otobüs  şöforü  gidip şehit annesinin elini öpmüş, af dilemişti.

Aslında, toplu taşıma hizmeti ve sunumunda bizlerin yaşadığı bu sorunun çok daha önemli bir başka boyutu daha var.

O da şu:

Toplu taşıma hizmeti ve sunumu kentlerin gelişmişliği ile doğrudan alakalıdır. İster kamu, ister özel toplu taşıma hizmeti ne kadar derli toplu olursa,  kentte huzur da  o orantıda yüksek olur. Düşünün, Adana’ya dışardan bir insan geliyor, toplu taşıma aracına biniyor ve sabah benim yaşadığım o çirkin olaya şahit oluyor. Adana’nın imajını varın siz düşünün!..

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI