Sen Her Zaman İyilik Yap! - SEHER EREK

24 Haziran 2021 Perşembe 00:59

İyilik yapan iyilik bulur, ben gerçekten inanırım bu söze. Hatta ne zaman işim rast gitse acaba birisine bir iyilik mi yaptım diye düşünürüm. Bence insan iyilik yapmak için zaman ve sebep beklememeli… İçinden geldiği her an iyilik yapmakta tereddüt etmemeli. Birisine yapılan bir iyilik karşılıksız olduğu zaman daha kıymetli ve daha samimidir bence. Hani deriz ya kiminin parası kiminin duası diye, bence çivisi çıkmış bu dünyada her şeyden daha fazla dualara ihtiyacımız var artık. Dünya iyilik üzerine kurulu demez miyiz hep. O kadar zor mudur  peki iyilik yapmak? Özel bir çaba ve uğraş gerekir mi?  

Bence hayır! Çünkü bana göre selam vermek, gülümsemek, güzel söz söylemek, birine bir şey söylerken onu incitmemek, küçümsememek, hor görmemek başlı başına bir iyiliktir zaten. Sevdiklerimiz için endişe etmek onların sağlığını huzurunu  düşünmek iyi bir kalbe sahip olduğumuzun kanıtıdır. Arkadaşlık etmek iyilik, derdini kederini paylaşıp yükünü hafifletmek iyilik, sadece insanı değil hayvanı sevmek, korumak, çevreye, doğaya zarar vermemek iyiliktir zaten.

İnsanın içinden gelir. Engelleyemezsin kendini habire empati yaparsın. Zaman zaman kendine ya ben bu durumda olsaydım? dersin. İşte o zaman elinden ne geliyorsa, gücün neye yetiyorsa onu yaparsın. Ve yaptıkça da mutlu olursun. İyilik yaptıkça kendini ve hayatı daha çok seversin. Yaşamanın bir sebebi daha olduğuna inandırırsın kendini, mutlu oldukça  daha fazla  yapmak istersin. İyilik önce yapanı mutlu eder. Sonra iyiliğe muhatap olanı, sonra iyiliğe şahit olanı ve sonra bundan haberdar olanı… Ve halka daha da  büyüyüp gider…

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI