Yanan Sadece Anız mı, Geleceğimiz mi? - SEHER EREK

30 Haziran 2021 Çarşamba 08:37

Bana göre tam bir doğa katliamı. Hem toprağa hem havaya hem de yeryüzündeki canlılara zarar vermesine rağmen, nedir bu ısrar? Neden kimse bunun önüne geçememekte? Çok yazık gerçekten! Evlerimizde bu güzel havayı teneffüs etmek için pencere, cam, kapı açardık. İnanın şimdilerde evimde hiçbir yeri açmak istemiyorum. Dışarıdan gelen duman kokuları hem rahatsızlık veriyor hem de üzüyor. Yangınlar sırasında hava kirleniyor, yükselen dumanlar zaman zaman karayollarında görüşü engelliyor ve trafik kazalarına sebep oluyor, sıcak ve fırtınalı havalarda yakılan tarlalar yüzünden komşu tarlalardaki hasat edilmemiş ürünler de yanabiliyor, ayrıca rüzgarın etkisiyle ormanlarda ve yerleşim alanlarında yangınlara sebep olabiliyor ve bana göre en kötüsü de yangın sırasında arazide yaşayan pek çok hayvan yuvalarını terketmek zorunda kalıyor ya da terk edemeyen ölüyor! Canlılar ölmesin artık lütfen yapmayın!

Peki, sizce yakılan sadece anızlar mı!.. Elbetteki hayır. Yukarıda değindiğim gibi yakılan aslında hepimizin ortak geleceği. Yakılan anızlar sonucu toprak kalitemiz düştüğü gibi onlarca canlı da yok olmakta…

Yani yakılan her anız geleceğimizi de yakmakta!..

Bizler Adana’nın sıcağı ve nemi yetmiyormuş gibi bir de yakılan anızlarla maalesef yaşamak zorunda bırakılıyoruz.

Keşke yeterince önlemler alınsa!  Bunun önüne nasıl geçilir?

Önlem ve uyarı işin esasında yapılıyor. İlgili kurum ve kuruluşlar her hasat dönemi, üreticiyi, çiftçiyi çeşitli yollarla uyarıyor, anız yakmanın başta çiftçiler olmak üzere hepimize nasıl onarılmaz zararlar verdiğini anlatıyor.

Ancak, çiftçi, üretici anız yakmaktan bir türlü vazgeçmiyor.

Ama tek bildiğim artık kapımızı, penceremizi açtığımızda dumanın nefesimizi daraltmasını değil temiz havanın verdiği oksijeni içimize çekmek istiyoruz!

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI