80 Yıllık Ömür ve Sosyal Medya - SELAHATTİN SEKİN

13 Ağustos 2018 Pazartesi 00:28

Hürriyet yazarı Vahap Munyar, Yıldız Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker ile mesajlaşarak yaptığı görüşmeyi köşesine taşıdı. İkilinin yaptığı konuşmanın sosyal medya bölümü bu alanda süregelen tartışmaya yeni bir boyut kazandırdı

Vahap Munyar o bölümü şöyle aktarıyor;

''Murat Ülker, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’la gerçekleşen buluşmada dile getirdiği bir konuyu benimle paylaştı:

- Twitter’a TC kimlik numarası ile girilmeli.

Bu konuda Almanya’yı örnek gösterdiğini vurguladı:

- TC kimlik numarası veya telefon numarası verilmeden hesap açılması sorumsuzluk, hatta suça azmettiriciliktir. Herkes o ortamı “serbest küfür kürsüsü” sanıyor.''

Değerli okurlar, sizler bu satırları sahibi belli, sorumlu yazı işleri müdürü belli, adresleri belli, her birinin yasal yükümlülüğü olan sorumlu kişilerin bastığı ve yayımladığı Gazette'den okuyorsunuz.

Bu yayın kuruluşu, yalan yazamaz. Hakaret edemez. Suçu ve suçluyu övemez. Suça özendiremez. Diyelim ki yaptı,  adalet derhal cezasını keser. Basın İlan Kurumu yaptırım uygular. Hatta varolan haklarını elinden alır. 

Keza aynı şey Televizyon kuruluşları için de geçerli. Bendeniz Metro RTV Yönetim Kurulu Başkanıyım. Yukarıda sıraladığım konular TV yayıncıları içinde geçerli.

Küçük bir örnek; "Televizyonlarda yayınlanan programlarda, filmlerde, dizilerde, müzik kliplerinde, reklam ve tanıtım filmlerinde tütün ürünleri kullanılamaz, görüntülerine yer verilemez." kanun bu.  Aksine 1 Saniyelik sigara görüntüsünü sansürlemediğiniz an RTÜK 70 Bin Lira ve üstü ceza uyguluyor.

Yanlış mı?

Kesinlikle doğru.

Biz yayıncılar bu denetimden rahatsız değiliz. Biz, haksız rekabete de yol açan,  hak hukuk tanımadan sosyal medya üzerinden yapılan denetimsiz yayınlardan şikayetçiyiz.

6112 sayılı kanunun 8. maddesinin 1'inci fıkrasının  (a) bendinde yayınlar için  "Suç işlemeyi, suçluyu ve suç örgütlerini övücü, suç  tekniklerini öğretici nitelikte olamaz." deniliyor. Kanunun aksine yayın yapanlara astronomik cezalar uygulanıyor.

Ama gelin görün ki, sosyal medya/internet  üzerinden aleni küfürlerin yapıldığı,  suç tekniklerinin öğretildiği yayınlar hem yapılıyor hemde yapılması adeta  özendiriliyor.

Nereden ve ne şekilde kim tarafından yapılırsa yapılsın, her yayın temel yayıncılık ilkeleri üzerinden denetlenmelidir.

Özgürlük, kanunun dediği gibi ''Suç işlemeyi, suçluyu ve suç örgütlerini övücü, suç  tekniklerini öğretici nitelikte olammalı'' Ve bu ilke sadece yeri yurdu kimliği belli yayıncılara değil herkese uygulanmalı.

Kimliği belli olmayan, sahte isimler, sahte idolojik maske takan küfürbazlar, troller, uyuşturucuya özendirip uyuşturucu piyasasını arttıran uyuşturucu baronlarının finanse ettiği hesaplar ve  vatan hainlerinin saldırıları önlenmeli. Bu konuda çok mağdur var.

İnternet medyası veya Sanal Medya adı her neyse, bu alanda var olan yasal boşluk doldurulmalı. Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlık numarası zorunlu hale getirilmeli. Herkes yazdığından, paylaştığından yasalar önünde sorumlu olmalı.

Bu konuda çarpıcı bir örnek ile bitirelim;

Olay Çorum'da geçiyor. "Köpeğe tecavüz eden şahıs görüntülendi" haberi Türkiye'de infiale sebep oluyor. Köpeğe tecavüz ettiği iddia edilen adam  80 yaşında ve sakallı.  Fotoğrafları çeken 14 yaşındaki çocuk. Fotoğrafları sosyal medyadan paylaşıp arkadaşlarına gönderiyor. Ve olay ''Köpeğe tecavüz eden yaşlı adam' diye haber oluyor.

Gerçek, araştırılınca ortaya çıkıyor. Çocuk, görüntülerdeki yaşlı adamın köpeğin ayağına dolaşan zinciri kurtardığını söyleyerek, "Ben şaka amaçlı çekip, arkadaşlarıma gönderdim. Onlar da internet sitesine göndermişler" diyor.

Sorumsuzca yapılan bir paylaşımla 80 yıllık bir ömürün sonunda suçsuz yere  'Köpeğe tecavüz eden şahıs' olarak yaftalanıyorsunuz. Sosyal medya canavarı yardımseverliğinizi size karşı acımasız bir silaha dönüştürüyor. İnsan içine çıkamaz hale getiriyor. Korkunç bir olay bu.

Bedeli ne bunun?

Bu tür sorumsuzca yapılan işlerin, işlenen suçun karşılığı koca bir 'hiç' olmamalı!

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI