Beethoven ve Halay Başı! - SELAHATTİN SEKİN

5 Kasım 2018 Pazartesi 12:32

Cumhur İttifakı ile Millet İttifakı'nda bir araya gelen partiler, 2019 yerel seçimlerinde ittifak yapmayacaklarını kendi adayları ile seçime gideceklerini resmi ağızdan her platformda açıkladılar.

Her iki cephede de İttifak yok!

İnanalım mı?

Elbette hayır!

2019 yerel seçimlerinde tavanda olmasa bile tabanda ittifak kaçınılmaz.

Genel merkezler harıl harıl çalışıyor.

Peki ne için?

Her kesimden oy alacak adayı bulmak için.

Elbette kolay değil her kesimden oy alacak kişiyi bulmak. Kılı kırk yarmak gerekiyor. Çünkü aranan kişi neredeyse bir sanatçı profiline sahip olmak durumunda.

Hal böyleyken resmi ağızlardan yapılan açıklamalardan, siyasi kulislerde konuşulanlardan ve dahi siyasi duayenlerin söylediklerinden yola çıkarak, gelin birlikte Adana Büyükşehir'e  aday yapılacak kişinin  özelliklerini çıkaralım;

Aday Kişi, bir miktar milliyetçi tabandan, bir miktar Sosyal demokrat tabandan ve muhafazakarlardan oy alabilmeleyi başarmalı. Tiyatro izleyicisi yan koltukta oturduğunu görmüş olmalı veya Ludwig Van Beethoven'ın 'Turkish March' adlı esrini bilmese bile ilk bakışta konu hakkında genel kültüre sahip olduğu izlenimini verebilmeli. Cuma'da selam verdiğinizde yanınızda saf tutuğunu görmüş olmanız şart. Ve elbette en önemlisi Toros Dağları'nın eteklerinde yörük çadırında dizlerini kırıp sıkma yerken mutluluğu yüzünden okunabilmeli. Birde Güney Adana'da halay başı çekerde insanlar avuçlarının içi patlarcasına çapik çalarsa dadından yenmez!

Sakın konuyla kafa bulduğum düşünülmesin! Bu samimi bir aday tarifidir.

Seçmen samimiyete bakar. 'Mış' gibi yapanı  hemen anlar, inandırıcı bulmaz. Seçmen inanırsa aday üzerinde ittifak yapar.

İşte bu nedenle;

Mozart'ın 11 numaralı la majör piyano sonatı'nın 3'üncü bölümünde "Ronda alla Turca" eserini  Çukurova Senfoni Orkestarsı icra ederken dinleyiciler arasında gördüğünüz aday kişi fotoğrafı oraya iliştirilimiş gibi durmamalı. Yada bir resepsiyonda kalabalık içinde ne yapacağını şaşırmış tedirgin bir adam görüntüsü yerine her haliyle oraya ait hissi uyandırmalı.

Keza yörük çadırında resim verdiğinde de kıyafetinden vücut diline kadar resimde bir yörüğe baktığınızı hissetmelisiniz. Halay başı olduğunda da oyunun ritmine ayak uydurup zılgıt eşliğinde yerden toz kaldırabilirse işte o vakit çapik çalan eller 'bizden' diye düşünmeye başlar.

Cami cemaatini kazanmak çok daha önemli. Selam verip arkasına bakmadan koşar adımlarla uzaklaşmak yerine camaatin elini sıkan aday kişi en makbul olanıdır.

Evet bu Adana için olmazsa olmaz bir aday profilidir. Ve hatta Mersin için.

Bu profilde bir aday bulmayı başarabldiğinizde tavan ne yaparsa yapsın tabanda ittifakı yapmış olursunuz. 

E haydi kolay gele!

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI