FERMUAR İTTİFAKI! - SELAHATTİN SEKİN

1 Ekim 2018 Pazartesi 00:08

İttifak!

Ama nasıl?

İttifak senaryoları havada uçuşuyor. Her kesim kendi cephesinden kazançlı çıkacağı formüller öneriyor. Önerilen formüller dillendirilince kamuoyu tartışıyor ve alınan tepkiler ölçülüyor.  Sonuçlar analiz ediliyor ve parti kurumaylarına raporlanıyor.

Günün iletişim araçları sayesinde yapılan açıklamanın kitleler üzerindeki etkisi anlık ölçülebilir hale geldi. Ölçme ve değerlendirme artık öyle çok uzun sürelerde yapılmıyor.

Cumhur İttifakı ile Millet İttifakı taraftarlarının bolca formülü var. Siyasi laboratuvarlar harıl harıl formül üretiyor.

CHP'nin laboratuvarında üretilmiş ilk formül açıklandı!

'Fermuar İttifakı'

CHP Lideri Kılıçdaroğlu yerelde  "fermuar ittifakı" düşünüyormuş.  Belediye başkanı CHPli, yardımcıları başka partiden olabilecekmiş. Meclis üye listesi ise ittifak yapılan parti/ler ile uzlaşılarak oluşturulacakmış.

Bir diğer seçenek ise Belediye başkanı her kesimden oy alabilecek CHPli olmayan bir isim ama yardımcıları CHPli olacakmış. Meclis üyeleri de yine ittifak ile berlirlenecekmiş. CHP'nin 'Fermuar sistemi' bu.

İyi Parti ve HDP ne yapacak?

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç veriyor cevabı; ''Güçlü olan hangi siyasi partiyse muhalefetteki o siyasi partinin o bölgede güçlü bir şekilde desteklenmesi için milletimiz elinden geleni yapacaktır.''

Cevap açık!

Bu cephede ittifak 'Fermuar İttifakı' adıyla tamam!

Peki, Cumhur İttifakı cephesinde durum ne?

İki lider henüz bir araya gelmedi. Senaryolar havada uçuşuyor. Henüz liderler bir araya gelmemiş ve ittifak formülünde anlaşmamış ise MHP neden bazı yerlede adaylarını şimdiden açıkladı ve açıklamaya devam ediyor?

MHP'nin daylarını şimdiden açıklamasının bir sebebi olmalı! 

Bu bir ön alma mı?

Kimilerine göre bu bir taktik. MHP aday açıkladığı yerlede ölçümler yapıyor. Aynı şekilde MHP'nin aday açıkladığı yerlerde de AK Parti ölçümler yapıyor. Bu ölçümlerden sonra yapılan analizler raporlar liderlerin önüne konacak ve iki lider masaya yatıracak.

Parti kurumaylarının kamuoyuna yönelik yaptığı açıklamaları yukarıdaki değerlendirme üzerinden okursak meselenin etki-tepkiyi ölçmek olduğunu anlıyoruz. O halde yerelde yapılan karşılıklı mini atışmalarıda bu minvalde değerlendirmek gerek.

MHP Lideri Bahçeli'nin dün yaptığı açıklamada kullandığı bir cümle var ki aslında yapılacak ittifaka dair ipucunu veriyor.  "Cumhur İttifakı'nın yasal yönü oldu, tecrübe kazanılmışsa yerel seçimlerde de o tecrübeden faydalanılabilir"  (yasal yönü vurgusu önemli)

İki liderin görüşmesi öncesi herkes eteğindeki taşı döktü. Kamuoyuna verilmek ve ölçülmek istenen mesajlar verildi, ölçüm ve analizler yapıldı. Şimdi Başkan Erdoğan ve MHP Lideri Bahçeli buluşacak. Bir ayrılık gayrılık olmayacak. Eldeki gerçekçi veriler üzeriden duygusallıktan uzak gerçekçi değerlendirmeler yapılacak. Nihayetinde Cumhurun eğlimi doğrultusunda ittifak yapılacak.

Bir önceki seçimde kazanılan tecrübe açık. AK Parti ve MHP ittifakı olacak.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI