Hüseyin Sözlü’nün Seçimi - SELAHATTİN SEKİN

29 Haziran 2017 Perşembe 16:18

Üç dönem Ceyhan ilçe Belediye Başkanlığı yaptı.

Rakiplerinden çok önce Eylül 2013’te partisi tarafından Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday gösterildi. 

 CHP ve AK Parti’de aday adayları kıyasıya çarpışırken o ilçe ilçe, mahalle mahalle seçmenin ayağına gidip propaganda yaptı.  Ve siçimde ipi göğüsleyip Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna oturdu.

Çoğu analizci, başarıyı Sayın Sözlü’nün çok çalışmasına bağlamasına rağmen ben farklı düşünüyorum. Bana göre Sayın Devlet Bahçeli, stratejik bir hamle ile Eylül 2013’te adayını önceden belirleyerek başarıya giden yolu açtı.

2014 yerel seçimleri sıradışı rekabetin yaşandığı tarihi bir seçimdi. AK Parti adayı Torun  ‘yerli değil’  yaftası  ve ‘Apo’ algısı ile mücadele etti.  Seyhan İlçe Başkanlığı’na Azim Öztürk yeniden aday gösterilerek vahim bir hata da yapıldı.

CHP ise son dakika adeta ‘harcamak için’ sahaya sürdüğü Yıldıray Arıkan ile yarışta ‘varmış’ gibi yaptı. Başarılı bir belediye başkanı yok edildi. CHP seçmeni Sözlü’ye kanlize edildi.

Sayın Hüseyin Sözlü böyle bir yarışta seçildi.

2014 yerel seçimlerinin üzerinden üç yılı aşkın bir zaman geçti. ‘Bir şey değişecek, herşey değişecek’ sloganı ile büyük beklenti oluşturan Sayın Sözlü, geçen sürede parmakla gösterilecek büyük projelere imza atamadı.

E-5 üzerinde, merkezi hükümetin Adana’ya yaptığı en önemli hizmetlerden biri olan, Adana’daki yerleşik düzenin sahipleri tarafından ‘karnı yarık’ diye çamur atılan alt geçidin üstünün kapatılması dışında, bana göre Sözlü rutinin dışına çıkamadı.

Adana’da geçmişin mirası olan ‘Kentteki siyasi odaklar ve STK’lar dahil herkes ile kavga et/ettir. Bu şekilde parçalanan kenti kolayca yönet. Hem ülke gündemine taşın hem de siyasi basamakları hızla çık’  taktiğini o da benimsedi.

Bu siyasi hastalığın pençesine Sayın Sözlü’de düştü.

Kavga mirasını devralıp devam ettirmesi, Sayın Sözlü’ye hata üstüne hata yaptırdı. Bu hatalarda payı olan, Sayın Sözlü'ye kılavuzluk eden geçmişin artıkları kadroları da unutmamak lazım. 

-Opera Binası

-Opera Meydanı

-Seyhan Nehri üstünde yaya etkinlik köprüsü ve tramvay hattı

-Kongre Merkezi

-Bilgi Teknolojileri Merkezi

-Yüksek Tarım Teknokenti

-Organik Tarım Teknoloji Merkezi

-Kültür Merkezi

-Kentsel Dönüşüm Projeleri

-Osmanlı Hasbahçesi... vb. bir köşe yazısına sığmayacak çoklukta projeler ile  ‘Huzurlu, mutlu, işsizlik sorunu çözülmüş; yarının Adana’sına var mısın?’  vaadiyle Adanalı'dan oy istendi.

Geçen üç yılda uzay üslerini andıran projeleri görmedik, konuşmadık, tartışmadık. Hep Sayın Sözlü’nün girdiği polemikleri, tartışmaları, kavgaları konuştuk.

Şimdi kaldı iki yıldan daha az bir süre. Bu sürede hiç olmazsa söz verilen projeler hayata geçirilmeli. 

Kavga değil, hizmet odaklı bir yol izlenmeli.

Artık başka kentlere gittiğimizde ‘Adana’da neden yok?’ diye iç geçirmek istemiyoruz. Hayıflana hayıflana ömür bitti.

Gelinen noktada Belediyecilikte ve dolayısıyla siyasette var olabilmek için Sayın Sözlü’nün önünde iki yol var;

Bu kez seçimi Sayın Devlet Bahçeli değil, kendisi yapacak.

Ya hizmet odaklı belediyecilik anlayışına dönerek, hizmet üzerinden kendisini üreterek siyasi arenada var olacak, ya da devraldığı kavga kültürünü devam ettirip dönem sonunda noktayı koyacak.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI