O GECE - SELAHATTİN SEKİN

14 Temmuz 2017 Cuma 01:20

O gecenin üzerinden tam bir yıl geçti. Yaşananları unutmamak ve unutturmamak gerek.

Hatırlamak gerek!

Şimdi geriye dönüp baktığımda ‘Keşke’ diyorum ‘O gece bende İstanbul’da olsaydım ve koşsaydım köprüye’

Kıskanıyorum o destansı mücadeleyi verenleri, gazi olanları, şehit olanları…

15 Temmuz gecesi Saat 22:00'da eşimden helallik isteyip TV’ye giderken bir an bile tereddüt etmedim. Ağabeyimi arayıp 'Eşim hamile, size emanet' dedim ve yola çıktım. 
Metro TV yayına başlayalı henüz 1 ay olmuştu. Test yayınları yapıyorduk. Stüdyolarımız bile yoktu. Çalışma arkadaşlarımdan ilk aradığım kişi Teknik Yönetmenimiz oldu. Volkan’a ilk sorum 'Canlı yayın yapabilir miyiz?' oldu.
Volkan 'Yaparız abi' dedi. 
Dikkat edin!
Volkan'a 'FETÖcülerin, darbecilerin karşısında duracağız, bizimle misin?' diye sorma ihtiyacı bile duymadım. Biliyordumki arkadaşlarım vatanını, milletini seven yiğit adamlardı.
Saat 22:50'de henüz dekorları yapılmamış, siyah duvarlardan ibaret stüdyodan yayına başladığımızda bazı kanallar belgesel yayınlıyordu. Bakmayın şimdi mangalda kül bırakmadıklarına!

Milli İradenin yanında saf tutup Adanalılar’ı meydanlara, direnişe çağırdık. Tam 48 saat boyunca uyumdan yaptığımız yayınlarda FETÖ’nün üniformalı teröristlerine karşı yiğit Adanalılar’ın direnişini ekrana getirdik. 

İlk molayı verdiğimizde saat 23:56'yı gösteriyordu. O an sosyal medyadan attığım ilk mesaj 'Demokrasinin yanında saf tutuyoruz' olmuştu. 
Nedim Soylu ile yayına dönüp Adana'da olan biteni canlı yayında izleyicilerimize aktarırken, FETÖ'nün üniformalı militanları TÜRKSAT'a saldırdı ve yayınımız kesildi.
O gece yayınımız kesilince sesimiz olan MEŞK FM'i ve İsmail Hüyüklü'yü unutmamak gerek. Mikrofon açıp Adana'da yayını ile Milli İradenin yanında saf tutma cesaretini gösteren tek radyocu İsmail Hüyüklü'ydü.

‘Abi yayına buradan devam edelim’ diyen yiğit radyocu Adanalı’nın sesi oldu.
Ve elbette yiğit Adanalılar caddelerde meydanlarda cuntacılara meydan okudular.  Nedim Soylu elinde mikrofon meydanlarda halkın duygularını günbegün ekrana getirdi. 12 Eylül darbesinin bütün vahşetini yaşamış, darbenin ne demek olduğunu iyi bilen Soylu’nun darbecilere karşı tereddüt etmeden dik duruşunu unutmamak gerek.

Elbette Gazette’nin İmtiyaz Sahibi Fatma İnci Gül’ü de unutmamak gerekiyor.  17/25’ten bu yana sahip olduğu Gazette Gazetesi ile milli iradenin yanında saf tutu. FETÖ’ye çanak tutan, suya sabuna dakunmadan  gazetecilik yapanlara inat Adana’da FETÖcülere kök söktüren yayınlar yaptı, manşetler attı.

Evet, 249 vatan evladını şehit verdiğimiz o gecenin üzerinden tam 1 yıl geçti. O gece hayatını hiç çekinmeden vatanı için feda eden kahramanların yanında yukarıda bizler için yazdıklarım küçük bir nokta hükmündedir.

Bu satırları yazarken, Ankara’da ’15 Temmuz Şehitleri Anma Programı’nda Adanalı şehit ikiz polislerin babası Ali Oruç gözyaşları içinde konuşuyor.  O babanın yaşadığı acıyı kelimelerle anlatmak ne mümkün…

'Biz de haşhaşiyiz', 'Ne demek sokağa çağırmak' diye meydan okuyanlara inat hiç tereddüt etmeden Vatan savunmasına koşan Adanalı yiğit ikiz polisler Ahmet ve Mehmet Oruç kardeşler o gece şehit oldular. 

Selam olsun şehitlerimize!

Selam olsun bu vatan için evlatlarını şehit verenlere!

Selam olsun Vatanı için FETÖ’nün üniformalı teröristlerine karşı, ölüm kusan tanklara, uçaklara karşı mücadele verip gazi olanlara!

Ve ismini bilmediğimiz bütün 15 Temmuz kahramanlarına selam olsun. 80 milyon size minnettardır.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI