PRENSESİNİZ CADI ÇIKARSA! - SELAHATTİN SEKİN

19 Kasım 2018 Pazartesi 10:44

İnanılmaz baş döndürücü bir hızla yaşıyoruz. Bir resme veya videoya bakma ve odaklanma süresi o kadar çok kısaldı ki bir kaç saniyede sıkılı veriyoruz. Kısa zaman diliminde maymun iştahı ile her şeyi tüketiyoruz. 

Lokmaları yavaş yavaş çiğneyerek tadına varmak yerine hızla mideye indirmek gibi hayatı da tadına varmadan yaşıyoruz.

Sanal dünyada tükettiğimiz sanal ürünler gerçek hayatta inanılmaz tahribatlara sebep oluyor.

Cebimize girecek kadar küçülen fotoğraf çeken cihazlar, o kadar akıllı hale geldi ki çekilen fotoğraflardaki kusurlar anında yok ediliyor anında makyajlı bir görsele sahip oluveriyorsunuz.

Gerçeği olduğundan farklı gösterme işi teknoloji ile birlikte korkutucu bir seviyeye ulaştı. Bu sahte dünyanın sahte varlıkları insan ilişkilerinde sahtekârlığı olağan hale getirdi.

Güzel ile çirkini ayırt edebilmeniz  (erkek/kadın fark etmiyor) ilk bakışta artık pek mümkün değil!

Dünyalar güzeli Leyla, bir süre sonra makyajı akınca Mecnun'un üzerine karabasan gibi çöküyor!

Elbette tersi de oluyor.

Yiğit yakışıklı kaslı Ferhat ile uzun süre sosyal medyadan görüşen Şirin, karşısında yerden bitme birini görünce Ferhat'ın cansız bedeninin görmüş gibi çığlıklar atıyor.

Çekilen resimlere uygulanan hazır filtrelerle kendini olduğundan farklı görünme işi (sahtekârlık) günün insanına artık normal geliyor. Sahtekârlığı hayatın olağan parçası haline getiren teknoloji insani değerleri tehdit ediyor.

Gerçek hayatta da sahtekârlık almış başını gitmiş. Kazanç kapısına dönüşmüş. İşin caf caflı adı 'Güzellik merkezi' olmuş.

Bu merkezlerde uygulanan teknikler çok ileri seviyede. Bir cadıyı dünya güzeline dönüştürebiliyorlar. Kalıcı makyaj denilen yöntemlerle 6 ay boyunca birini olduğundan faklı prenses gibi yutturabilirsiniz.

Ama her alanda olduğu gibi bu alanda da gerçeklerin gün yüzüne çıkmak gibi bir huyu var. Prensesin makyajı ne kadar kalıcı olursa olsun sonunda akıyor ve altında gizlenen cadının yüzü ortaya çıkıveriyor.

Bu gidişle arabaların tazyikli suyla temizlendiği oto yıkama yerleri gibi, gelecekte insan yüzündeki kalıcı makyajı akıtan (temizleyen) merkezler kurulması ve kazanç kapısına dönüşmesi mümkün. Her halde insanlar evlilik teklifinden önce bu merkezleri ziyaret edip gerçeklerle yüzleşecek.

Geleneksel yöntemlerle annelerin oğullarına kız bakmak için hamama gitmesine burun kıvırıp küçümseyenler, magazin dünyasındaki boşanma ve kavga haberlerini gözlerini kırpmadan izliyorlar.

Bu ne yaman çelişki?

Prensesin cadıya dönüşmesi gibi bir trajediyi yaşamamak için geleneksel yöntemler bir gün aranır hale gelecek lakin kızı bulma ferasetine sahip anneyi ve hamamı bulmak mümkün olmayacak.

Sahte yüzlerle sahte dünyalar kurmamak için insanın gerçeği arama serüveni böyle devam edecek.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI