Seçim analizi ve gerçeğe çağrı - SELAHATTİN SEKİN

2 Temmuz 2018 Pazartesi 09:24

Tarihi 24 Haziran seçimlerini geride bıraktık. Vatandaş son sözü söyledi. Vatandaşın sözü ürerine söz söylemek, mazeret üretmek iç dünyasında fırtınalar kopanları kısa süreliğine teskin etse de eninde sonunda gerçekle yüzleşilir.

Kalem erbabının seçim sonuçlarını yerele indirerek üzerine analiz yapması hem zor hemde tehlikeli!

Yerelden genele Cumhurbaşkanlığı seçimi üzerine yapacağınız analizler hakkında ses çıkaran olmaz. Çünkü Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan tek başına meseleyi sırtlayıp yola devam ediyor. En yakın rakibi bile 'Adam içimizden geçti' diyerek tattığı yenilgiyi ifade ediyor. Rakip bükemediği eli WhatsApp mesajı ile öpüyor.

Peki ya milletvekili seçimleri?

Bu konuda ne yazacağız?

Yerelde yani Adana'da durum ne?

Parti ayrımı yapmadan  milletvekili seçimlerine ilişkin Adana'ya dair bir analiz yazsam, eksik, gedik nedir ortaya koysam tahammül gösterilir mi?

İnsanlar bu durumda ne duymak ister, ne duymak istemez?

Satın Muharrem İnce'nin "Bunu haber yapacağını düşünmedim. Demek ki gazetecilerle dost olunca daha dikkatli olmak gerekirmiş" dediği bir zamanda yukarıdaki soruların cevabını verdiğinizde aniden 'Dost' kategorisinden 'Düşman' kategorisine  dahil ediliverirsiniz.

Madem söz Muharrem İnce'nin masajından açıldı o halde İsmail Küçükkaya'nın İnce'nin mesajını kamuoyu ile paylaşması konusunda fikrimi de söyleyeyim;

Kesinlikle İsmail Küçükkaya'nın yaptığı yanlıştı!

Küçükkaya, siyasetçi dostu ile mesajlaşırken her soruyu soruyor ama 'Yayınlayabilir miyim?' sorusunu sormuyor.  'Gazetecilik refleksi, hangi gazeteci paylaşmaz' diyerek her gazetecinin bildiği etik kuralları hiçe sayarak yaptığı yanlışı örtmeye çalışıyor.

Bu olayla ilgili bir tespit daha yapalım;

 Sayın Muharrem İnce dost seçmeyi bilmiyor. Dost seçmeyi bilmediği için 'Demek ki gazetecilerle dost olunca daha dikkatli olmak gerekirmiş' diyerek meseleyi getirip gazetecilerin sırtına yükleme kolaycılığına kaçıyor.

Oysa sayın İnce şunu söylemeliydi; 'İsmail Küçükkaya'dan dost olmazmış' demeliydi.

Farkındayım!

Zihninizde hala Adana ile ilgili Milletvekilliği seçim analizi konusu var.

Uzun uzun analize gerek olmadığı kanaatindeyim.

Seçmen, 'Cumhurbaşkanım sana sonuna kadar güveniyorum. Sen, dik duran eğilmeyen dürüst adamsın. Benim gibisin. Ailemizden birisin. İçimizden birisin. Yanındayım. Yola devam'dedi.

Ve seçmen genel seçim konusunda şu mesajı verdi; 'Milletvekili adayların, belediye başkanların, teşkilatların konusunda bazı tereddütlerim var. Bu alanda eksiklikler var. Boşlukları doldur, yanlışları düzelt' dedi.

Sanal dünyada kurulan sahte tribünler ve sosyal medyadan o tribünlere gönderilen mesajların gerçek hayata hiç bir katkısı olmadığı bu seçimde bir kez daha anlaşıldı.

Önümüzde yerel seçimler var. Kazanmak isteyen gerçek tribün  ve gerçek takipçi ile buluşmalı. Gecenin bir yarısı gerçekten direğe çıkıp bayrak asan, elinde bir paket kahve ile mahallelinin kapısını tıklatıp bir fincan kahve içen kazanır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan seçimi kazandığı gece yaşanan bir kaza nedeni ile kazandığı zaferin ardından geleneksel olarak yaptığı balkon konuşmasını bile ertelemeyi düşünebilen insani, duygusal tarafı ağır basan biri. Kaza geçiren küçük çocuğun başından bir an olsun ayrılmıyor.

Yerel yöneticiler şapkayı önüne koyup düşünmeli!

'İmdat' diyen biri size ulaşabiliyor mu? Kendi meselenizi o 'İmdat' diyen için ikinci plana atabiliyor musunuz?

Aslında yapılacak iş belli!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı taklit edin yeter!

Günde üç miting, ardından İftar programı, sonra televizyonda canlı yayın.

Bitti mi?

Hayır!

Bilinmedik bir kapıyı tıklatıp sahuru da milletle yapmak.

Gerçek bu!

Ya gerçeğin çağrısına uyar gereğini yaparsınız, yada sanal dünyada kurulan sahte tribünler ve sahte takipçilerinizle baş başa kalırsınız.

Seçim sizin.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI