SÖZLÜ'NÜN 2019 KAMPANYA SLOGANI DEVLET BEY'DEN - SELAHATTİN SEKİN

8 Ocak 2018 Pazartesi 09:17

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü 2018 yılının Mart ayında Adana Büyükşehir Belediyesi koltuğunda 4 yılı dolduracak.

Hüseyin Sözlü ismi seçildiğinden bu güne daima polemiklerle anıldı.

Bu nedenle, tam altı ay önce 'Hüseyin Sözlü''nün seçimi' başlıklı bir yazı kaleme almıştım. Ve demiştim ki;

'Gelinen noktada Belediyecilikte ve dolayısıyla siyasette var olabilmek için Sayın Sözlü’nün önünde iki yol var;

Bu kez seçimi Sayın Devlet Bahçeli değil, kendisi yapacak.

Ya hizmet odaklı belediyecilik anlayışına dönerek, hizmet üzerinden kendisini üreterek siyasi arenada var olacak, ya da devraldığı kavga kültürünü devam ettirip dönem sonunda noktayı koyacak'

Bu yazının üzerinden altı ay geçti. Ve gördü ki Başkan Sözlü, seçimini hizmetten yana yaptı.

Nerden mi biliyorum?

Sorunun cevabını kentin dört bir tarafında, son altı ayda kafanızı çevirdiğiniz her noktada '12 Dev Eser' sloganının süslediği devasa reklamlar veriyor.

Elbette içeriği tartışılır.

Adı her daim kavga ve polemiklerle gündeme gelen birinin içeriği tartışılsa bile adının  hizmet tartışmaları ile anılıyor olması önemli bir adım ve seçimdir.

Hizmet etti mi? Etmedi mi? tartışması dahi Sözlü'nün işine yarar.

5 Ocak Adana'nın Kurtuluş Günü'nde Adana Büyükşehir Belediyesi’nin 1071 hizmetin toplu açılış ve temel atma töreni yapması, seçimlere bir yıl kala Başkan Sözlü'nün 2019 için yola çıktığının önemli bir göstergesi.

1071 rakamının içinin dolu olup olmadığı tartışması bile bu aşamda artık Başkan Sözlü'nün işine yarar. Bu tartışmanın sonucunda halk kararını vercek. Dolayısıyla 'hizmet tartışması' algısı daima Sözlü'den yana olacaktır.

Ve en önemlisi;

MHP Lideri Devlet Başhçeli ile Başkan Sözlü'nün arasının açık olduğu, 'Devlet Bey'in Sözlü'nün yüzüne bakmadığı' yolundaki söylentilerin de gerçeği yansıtmadığını gördük. Ortaya çıkan tablo başka söze hacet bırakmıyor.

5 Ocak günü Adana'ya gelen MHP Lideri Devlet Bahçeli, Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanlık koltuğuna oturdu ve Başkan Sözlü'den brifing aldı. Devlet Bey, O koltukta otururken kurduğu cümle ile 2019'a dair çok önemli bir mesaj verdi.

MHP Lideri Bahçeli Hüseyin Sözlü’ye dönerek “Ceyhan’da üç dönem, Adana’da bir dönem belediye Başkanlığı yaptınız, dört oldu.... Bugün 5 Ocak... Adana ‘beş beş’ diye haykırıyor” dedi.

Devlet Bey'in ''Adana ‘beş beş’ diye haykırıyor” sözünü  '12 Dev Eser' reklamları gibi yakında Adana'nın dört bir tarafında görürseniz şaşırmayın. Devlet Bey, Başkan Sözlü'nün 2019 için slogan aramasına gerek bırakmadı. Sloganı şimdiden verdi.

MHP cephesinde seçim startı bu sloganla verilmiş oluyor. Peki ya AK Parti ve CHP'de durum ne?

Adana CHP'de iki başkanın çekişmesi birinin galibiyeti ile tavan yaptı. CHP'de tartışma büyük. Bu tartışma en az bir altı ay daha devam eder.

AK Parti'de ise her şey Büyükşehir İl Kongrelerine bağlanmış durumda. Adana teşkilatı nasıl şekillenecek henüz bilinmiyor. Büyük bir heyecan içinde bekleyiş sürüyor.

Ve tarih tekerrür ediyor!

Bir tarafta ittifak tartışmaları diğer tarafta AK Parti ve CHP'nin Adana durumu. 2014'de de benzer bir tablo var. O tarihte de Hüseyin Sözlü yola erken çıkmış ve rakiplerini geride bırakarak ismini çatının tercihi haline getirmişti.

Peki ya 2019'da?

İttifak'ın tercihi ne olacak?

AK Parti'ni adayı kim olacak?

Ne demiş atalar?

'Erken kalkan yol alır, er evlenen döl alır'

 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI