YARININ KIYISINDA - SELAHATTİN SEKİN

14 Mayıs 2018 Pazartesi 09:35

24 Haziran seçimine sayılı günler kaldı.  Nisan 2017'de yapılan referandum ile Türkiye yeni bir sisteme 'EVET' dedi.
Bu seçimde milletvekili sayısı 550'den 600'e çıkıyor

Adana'da 14 olan milletvekili sayısı 15 oluyor.

Parlamento ve Cumhurbaşkanlığı seçimi birlikte yapılıyor. 

Bakanlar Parlamento dışından atanacak. Cumhurbaşkanı yardımcılığı yeni dönemde uygulanacak yenilikler arasında.

Henüz Parlemento ve Cumhurbaşkanlığı seçiminin birlikte yapıldığının,  yeni sistemin getirdiklerinin farkında olmayan hatırı sayılır bir kitle var. Son viraja girerken seçime yoğunlaşan ve kararını netleştiren bu kitle belirleyici olacak.

Bu arada partilerde aday adaylığı süreci devam ederken nefesler tutulmuş durumda. Kimler aday adaylığı sürecini aşıp aday olabilecek önümüzdeki hafta göreceğiz.

Adana'da aday adayları arasında kıyasıya bir yarış var.

İlginin büyük bir kısmı iktidar partisinde yoğunlaşıyor. 149 aday adayı önce temayül sınavına girdi ardından genel merkezde oluşturulan komisyonun önünde ter döktü. Alt komisyon 149'un içinden belirlediği isimleri bir üst komisyona iletecek. Üst komisyon belirlenen isimler üzerinde yeniden bir çalışma yapıp dosyayı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önüne koyacak.

Bu arada mevcut vekillerin durumu ayrıca merak konusu.

'Kimler devam edecek, kimler liste dışı kalacak?' sorusu kulislerde en çok konuşulan konuların başında geliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mevcut 316 milletvekili ile ilgili özel çalışma yaptığı ve 120 civarında vekilin liste dışı bırakılacağı konuşuluyor. 120'nin içinden Adana'da kimler var elbette bilinmiyor. Son söz Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın. Dolayısıyla yapılan değerlendirmeler dedikodunun ötesine geçmiyor.

Cumhur İttifakı'nın AK Parti ayağında Fikret Yeni başkanlığındaki teşkilat harıl harıl çalışıyor. Başkan Fikret Yeni'nin günlük programını takip etmek oldukça güç. Bir bakıyorsunuz il başkanlığında toplantıda, bir de bakmışsınız Tufanbeyli veya Karataş'ta halka hitap ediyor. En çok seçim atlatan ve en uzun süre il başkanlığı yapan Başkan Fikret Yeni, bu seçimden de başarıyla çıkarsa karnesindeki artılarla yarınlar için gücüne güç katmış olacak. Yetişen her fidenin boynunun vurulduğu Adana'nın çorak siyasi ikliminde, yeni bir siyasetçinin boy vermesi gelecek adına umut verici.

Cumhur İttifakı'nın diğer ayağında Bünyamin Avcı başkanlığındaki MHP Adana teşkilatı geçtiğimiz hafta "Cumhur İttifakı Millet Aklı Adana'da Harekete geçiyor" adıyla, ASKİ Atatürk Spor Salonu'nda muhteşem bir katılımla gövde gösterisi yaptı. Başkan Avcı, MHP Lideri Bahçeli'nin 1 Mayıs 2018 tarihli genelgesini okudu ve teşkilatı uyardı. Söz konusu  genelgeye göre hareket edilmesini istedi.

MHP Adana Seçim Koordinasyon Merkezi başkanlığı önemli bir isme emanet edildi. O isim geçmişte il başkanlığı görevinde de bulunmuş Ahmet Erdoğan. Dürüstlüğü herkes tarafından kabul edilen güvenilir bir isim. MHP Adana İl Başkanı Bünyamin Avcı doğru seçimler yapıyor.

MHP'de gözardı edilmemesi gereken önemli bir nokta var!

Adana'da Büyükşehir Belediyesi MHP'de. Dolayısıyla lokomotif  Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü. Başkan Sözlü'nün pozisyonu en büyük etken olacak. Başkan Sözlü, toplantıda yaptığı konuşmada '24 Haziran'da Cumhurbaşkanı Adayımız Recep Tayyip Erdoğan'dır. İnancımız sarsılmaz, kutlu yürüyüşümüz engellenemez. Teşkilatlarımızın emrinde Adana Büyükşehir Belediye Başkanı olarak çalışmaktan şeref duyacağız.' dedi.

Bu açıklama önemli!

Başkan Hüseyin Sözlü Adana'da seçimin kaderini değiştirecek çok önemli bir noktada duruyor.

Pozisyonunu çok net, şüpheye yer bırakmayacak şekilde ifade eden Başkan Sözlü, milletvekili adayları belirlendikten sonra başlayaca asıl çalışmalarda sahaya indiğinde Cumhur İttifakı Adana'da ezber bozacaktır. Referandumun aksine %50'nin üzerinde bir sonuç almasının mümkün olacağını düşünüyorum.

Adana, dikkatle izlenecek.

Yarının kıyısındayız!

Çalışan kazanacak. 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI