YEREL SEÇİM VE TEKERRÜR EDEN TARİH - SELAHATTİN SEKİN

10 Eylül 2018 Pazartesi 11:01

Geçmişten adam hisse kaparmış... Ne masal şey!

Beş bin senelik kıssa yarım hisse mi verdi?

"Tarih"i  "tekerrür"  diye tarif ediyorlar;

Hiç ibret alınsaydı, tekerrür mü ederdi?

Mehmet Akif Ersoy Safahat'ta böyle diyor. Zirveye çıkan ve zirvede yer tutmayı başarabilenlerin hayat hikayelerine baktığınızda başarılarının nedenleri içinde  geçmişte elde ettikleri tecrübelerden çıkardıkları dersler önemli yer tutar

2019 yerel seçimleri öncesinde bugün olup bitene baktığımda 2014 yerel seçimlerinde yaşadıklarımıza ne çok benzediğini farkettim.

Sanki tarih tekerrür ediyor!

Yıl 2014

Ceyhan Belediye Başkanı olan Hüseyin Sözlü Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığını gözüne kestirmiş ve meydana çıkmış. Hiç kimse yerel seçim için ortaya çıkıp çalışma yapmazken Sözlü ayak basmadık yer bırakmıyor. Propaganda araçlarını erkenden en etkin kullanan aday adayı. Gazeteler, televizyon yayınları ve sahada bire bir halka dokunma. Ve olmazsa olmaz polemikler...

Erken kalkan erken yol alır. Ve aldı da...

Dün tablo böyleydi.

Ya bugün?

2014 yerel seçimlerinde konjektür bir ittifakı zorunlu kılıyordu bugün de öyle...

Elbette bazı farklılıklar var.

2014 seçimlerine kadar Sayın Sözlü'yü Ceynalı Ceyhan'a yaptıkları ile biliyordu. Kent merkezinde seçmenin çoğunluğu için Sayın Sözlü bir muammaydı. Şimdi ise geçen 4.5 yıllık bir hizmet dönemi var. Eğrisi ile doğrusu ile Sayın Sözlü kent merkezindeki seçmen tarafından tanınıyor. Seçmenin artık Sayın Sözlü hakkında bir kanaati var.

Seçmenin sandıkta söyleyeceği sözden önce aşılması gereken önemli iki süreç var. Sayın Sözlü bunlardan ilkini geçti. MHP Lideri Sayın Bahçeli'nin Bayram'da 'yanıbaşımda dur' deyip ardından 'Başkan adayımızsın' demesi ile birlikte MHP'den adaylığını ilan etti.

Şimdi sırada ikinci merhale var.

İttifak adayı olmak!

Peki tarih tekerrür edecek mi?

Evet, konjektür bu kez de  bir ittifakı zorunlu kılıyor. 

Nasıl olur?

Hangi kentlerde olur?

Kimle olur?

Bu soruların cevabı önümüzdeki günlerde netleşir. Şimdi Genel merkezlerde hesap kitap zamanı.

Elbette Millet İttifakı'nı oluşturan siyasi cephede boş durmuyor. O cephedeki partiler de hesap kitap yapıyor. Adanalı'nın geleceğini yaptığı borçla ipotek altına aldıran siyasi figür mü yoksa mevcut belediye başkanlarından biri mi?

Çok hesap var çoook!

Genel merkezler hesap kitap yapadursun biz tekrar sahaya dönelim;

Yukarısı hesap yaparken akıllı siyasetçi ne yapar?

Sahada davası için savaşır.

'İttifak için bizden kim var?' sorusu sorulduğunda kendisini alternatif hale getirir.

Peki Adana'da 24 Haziran genel seçimlerinden sonra 'Büyükşehir'e bende  adayım' deyip açık açık sahada propaganda yapan kim var?

Bunu kamuoyuna açık ifade eden Sayın Hüseyin Sözlü ve Sayın Soner Çetin'nden başkası yok. Varsa da ben bilmiyorum. Ben bilmiyorsam Adanalı hiç bilmiyordur!

Açık açık 'Ben Büyükşehire adayım' diyemeyenler risk alamadıkları için yandan çarklı çalışıyorlar. 'Olurda aday yapılmaz isem yerimden olmayayım' staratejisi ile strateji yaptıklarını zannediyorlar.

'Benim adımı neden anmıyorsun?' diye sitem edenler çıkıp kamuoyuna  'Ben büyükşehir Belediye başkanlığına adayım' demiyor.

Siyaset risk alma işidir. Ve en önemlisi cesaret işidir.

Dost acı söyler!

İş işten geçmiş değil!

Cesur olup ortaya çıkın, çalışın kendinizi üretin. Propaganda yapmaktan korkmayın. Yapacağınız çalışma hem partinizi hem de sizi yüceltir. Siyasetin doğası budur. Ve 'Kim var?' diye sorulduğunda  alternatif olarak gösterilin.

Her seçim için 'Çok zor bir seçim olacak' denir fakat inanın bana hiç bir seçim bu kadar zor olmamıştır. Bu seçim hem çok farklı hem de çok çok zor olacak. Türkiye'ye diz çöktürmek için finans silahları ile başlayan saldırılar durmayacak. Ülkede 'kaygı' havasını ekonomi üzerinden oluşturacaklar. Ve sonra sandıkta sonuç almaya çalışacaklar.

Cumhur İttifakı'nı oluşturan AK Parti ve MHP mensupları yerelde rekabet etmeli fakat kavga etmemeli. Demokrasinin gereği olarak yarış elbette olacak.  Ama önce VATANIM demeli herkes...

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI