YERELDE İTTİFAK - SELAHATTİN SEKİN

3 Eylül 2018 Pazartesi 09:50

Siyaset dünyası yeniden bir seçim heyecanı içinde. Biri bitti diğeri başlıyor. 2019 yerel seçimi öncesi sonbahar çok hareketli ve sıcak geçecek.

CHP'yi yöneten irade, Muharrem İnce'nin başını çektiği iç muhalefetin çıkışını durdurdu. Hafızalarda Muharrem İnce'nin 24 Haziran seçimlerinde elde ettiği krediyi hoyratça kullanması dışında birşey kalmadı. Kemal Kılıçdaroğlu parti içinde yine kazanan taraf oldu.  CHP'nin tartışmasız TEK ADAMI yine yeniden KILIÇDAROĞLU oldu.

İyi Parti'de Meral Akşener, bırakıyormuş gibi yapıp koltuğu öyle bir sağlamlaştırdı ki bundan böyle İyi Parti'de Akşener'e karşı kimse gıkını çıkaramayacak. Parti içi muhalefetin önde gelenlerinin kimisi  'Hata yaptık, bilmiyorduk'  kimisi de 'FETÖ bağlantısı var' diyerek gemiyi terk ettiler. 'Etme bulma dünyası' dedirten bir sürece şahitlik ettik. Söz konusu siyasi figürler MHP lideri Devlet Bahçeli'ye ihanetin bedelini ödediler/ödüyorlar. Elbette iş işten geçti. Kullanıldılar ve çöpe atıldılar. İyi Parti'de Akşener tartışmasız TEK İRADE oldu.

HDP için uzun cümleler kurmaya gerek yok. Tartışmasız karar verici TEK İRADE Kandil. İhanet yuvasının hainbaşı ne derse siyaset ayağından o ses çıkıyor.

'Tek adam eleştirisi ve Demokrasi vurgusu' ile hergün bir ton süslü cümleler kurarak kamuoyunun karşısında arz-ı endam edenlerin yenilgi üstüne yenilgi almalarına rağmen partilerindeki pozisyonları değişmedi. Parti içi muhalefet saf dışı edildi. Artık liderlerin pozisyonu tartışma konusu bile olamaz.

İşte bu tablo ile 2019 yerel seçimlerine doğru hızla yol alıyoruz. Kandil'den sufle alarak yandan yandan destekle meclise taşınan HDP'nin eşbaşkanı '..gelin 24 Haziran’da eksik bıraktığımız işi yerel seçimlerde yapalım. Yerel seçimler bu işin ikinci turu olsun' diyerek geleceğe dair nasıl bir starteji ile yol alınacağını açık açık söyledi.

2019 yerel seçimleri için belirlenen strateji net;

HDP/PKK konusunda hassas olan sağdan/soldan kitleler rahatsız edilmeden 24 Haizran'da denenen ve başarılı olan yöntem ile İTTİFAK yapılacak. 24 Haziran'da kendilerine 'Millet İttifakı' diyenler,  2019 yerel seçimleri için de saman altından su yürüterek hassas kesimlerin hassasiyetini kaşımadan birliktelik yapacak.

Cumhur İttifakı cephesinden 'yerel seçimde ittifak' konusuna dair yapılan açıklamaları karşı tarafı tartmak için yapılan tratejik hamleler olarak görüyorum. AK Parti ve MHP'nin yerel seçimde tüm kentlerde olmasa bile bazı Büyükşehir Belediyelerinde ittifak yapacaklarını düşünüyorum.

Türkiye'nin geçtiği yeni sistemde, ilk genel seçimlerde elde edilen tecrübelerin 2019 yerel seçimlerinde yol gösterici olacağı muhakkaktır. Cumhurbaşkanlığı yönetim sisteminde ilk yerel seçimde yapılacak ittifak şekli önemli bir tecrübe olacaktır.

Sonuç olarak;

İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Mersin, Osmaniye, Manisa Büyükşehir Belediye başkanlığı seçimlerinde ittifak kaçınılmazdır. Kim kazanır kim kaybeder? Bu elbette tartışılabilir. Ve kurulucak ittifak ile muhalefetin eliden alınacak diğer şehirler...

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI