EMEKLİYE ZAM GELİYOR... - SUZAN TELLİOĞLU

1 Temmuz 2019 Pazartesi 00:35

2 Ocak ayında yapılan zamların ikincisi Temmuz ayında…
Emekli maaşı zam oranı, milyonlarca vatandaş tarafından merak ediliyor. Emekliler bir nebze de olsa geçim dertlerini azaltabilmek için, maaş zammı haberini dört gözle bekliyorlar.
Emekliler için toplu sözleşmeyle belirlenen 6 aylık zam oranı ve geçmiş 6 aylık enflasyonun farkı maaş zammı olarak ödeniyor. Bu yılın başında memur ve emeklilerine yılın ilk 6 ayı için %4 zam yapıldı. Bu zamma ilave olarak, geçen yıl temmuz ayında yapılan zam enflasyona yenik düştüğü için,  % 6.69 oranında da enflasyon farkı ödendi.
Emeklilere ve memurlara yapılacak Temmuz Zammı’nın tam olarak TÜİK'in Haziran ayı enflasyon rakamlarının ardından açıklanması bekleniyorken; merkez bankasının beklenti anketine göre enflasyon, aylık %0.91 olarak gözüküyor.
Yani enflasyon bu beklentilerle beraber paralel olarak gerçekleşirse ilk 6 aylık veriler % 5,5 - 6 arası olabilir.
VATANDAŞ ENFLASYON FARKINA KESİN UMUDUYLA BAKIYOR!
Ocak ayında memur ve memur emeklisine %4 zam yapılmıştı.  6 aylık enflasyonun bu zammı aşacağı göz önüne alındığında % 1,5 - 2 arası fark oluşması bekleniyor. Bu sayede en yüksek memur maaşı 3512 lira iken 3740 liraya, en düşük emekli aylığı ise 2536 liraya yükselicek. 
2000 yılından önce emekli olup şuan en düşük 1888 lira maaş alan SSK 'lı emeklinin maaşı , % 5,5 zam olması durumunda 1992 liraya yükselicek. Bağkurlu esnafın maaşı ise 1596 lira dan, 1684 liraya çıkacak. Vatandaşların merak ettiği bir diğer konu ise, zamlı emekli maaşlarının ne zaman yatacağı?
Bütün emekliler kesin zam oranını 3 Temmuz’da öğrenecek!
 17 - 28 Temmuz tarihleri arasında da zamlı maaşlar emeklilerin hesabına yatacak. Ayrıca ağustos ayında tüm emeklilere kurban bayramı ikramiyesi ödenecek! 11 -14 ağustos tarihlerinde bayram kutlanacağı için,  ikramiyeninde 5-9 Ağustos tarihleri arasında ödenmesi bekleniyor...

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI