Orman Yangını - SUZAN TELLİOĞLU

30 Temmuz 2019 Salı 01:20

Yaz aylarının gelişiyle bütün Akdeniz ülkelerinde, orman yangınları büyük sorun haline geliyor.

Bu sorunun sebebi sadece yazın gelmesi, havaların ısınması,  nemin artması değil, iklimin de çok  büyük bir etken olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Ama bana göre en büyük etken bizleriz.

Türkiye’de orman yangınlarına ilişkin istatistikler, Orman Kanunu’nun kabul edildiği  1937 yılında başlıyor. O zamandan 2006’ya kadar geçen  70 yıllık dönemde 80 bin orman yangını çıkmış ve 1 milyon 571 bin hektar yanmış. Sadece 2006’da çıkan orman yangını sayısı 2 bin 558 adet.

Yanan alan, 7 bin 25’i hektar, yani 72 bin 580 dönüm.

İstatistikler; yıldırım ve benzeri doğal  nedenlerle çıkanlar  bir yana bırakıldığında, orman yangınlarının çok büyük bir bölümünün insan kaynaklı olduğu görülüyor. Yangınların %34’ü insan kaynaklı. Bunların yaklaşık  % 13’ü tarla, arsa açmak için çıkarılan yangınlar. % 47’si dikkatsizlik, ihmâl ve kazadan kaynaklanıyor. Geriye kalan %34’ün insan kaynaklı olmasına karşın, nedeni tam olarak hâlâ bilinemiyor. Orman Genel Müdürlüğü'nün raporlarına göre;  son yıllarda enerji nakil hatlarından kaynaklanan  yangınlarda çok önemli artışlar görünüyor.

Bana göre  doğamız bütün bu durum göz önüne alındığında tehlikede. Çünkü bizler geleceğimizi doğaya bırakacağız. Onlara en büyük mirasımız yaşanabilir tertemiz bir dünya olmalı. Bu yüzden daha dikkatli ve duyarlı olmalıyız. Çevremizdeki insanları, çocuklarımızı bilinçlendirmeliyiz. Her yılın belli aylarında, belirli haftalarda tek tük ağaç dikerek bunu önleyemeyiz. Tertemiz yarınlar geleceğin, gelecek bizim...!

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI