Sigara Kartellerinin Uydurması - UZM. DR. NÜKET YOLDAŞ

Sigara Kartellerinin Uydurması - UZM. DR. NÜKET YOLDAŞ

21.05.2020 11:19 | Güncelleme Tarihi: 21.05.2020 11:19

Sigara içenlerin Covid-19’a yakalanma riskinin daha az olduğu iddiası tamamen sigara kartellerinin uydurmasıdır ve hiçbir bilimsel çalışmaya dayanmamaktadır. Sigara kartellerinin uydurması olan böyle bir haberin ne yazık ki ülkemizde sigara içme oranını artıracağından korkuyorum...

Ülkemizde görülen Covid-19, ilk olarak 2019 Aralık ayında Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkmıştır. Salgının tüm dünyaya hızla yayılmasının sebebi, aslında Çin hükumetinin salgını saklamasından ve gerekli tedbirleri almamasından kaynaklanmaktadır. Aslında bu bir insanlık suçudur.

İnsanlar için kaygı ve korku unsuru haline gelmesinin sebebi ise; Covid-19’un virüs kaynaklı bir rahatsızlık olarak nitelendirilmesi ve kişilerde yüksek ateş, öksürük, ishal, nefes almada zorluk, iştahsızlık, bulantı ve çeşitli vücut ağrıları şeklinde şikâyetlere neden olmasıdır. Gribe benzeyen bu hastalık, gripten daha ağır ilerleme göstermekte hatta kişileri ölüme götürebilmektedir.

Covid-19 hastalığını genç hastalar, hafif semptomlarla atlatabilirken; akciğer, kalp, şeker, tansiyon gibi kronik rahatsızlığı bulunan ve 65 yaş üstü kişileri daha fazla etkilediği bir gerçektir. Covid-19’un yayılma gücünün yüksek olması ve yaşam tehdidi oluşturması da göz önünde bulundurulduğunda bu durum, kişiler üzerinde korku ve yüksek kaygı uyandırabilmektedir.

Hastalığı yenmedeki en büyük desteğimiz; korkusuz hekimlerimizin özverili çalışmaları ve gerekli hijyen kurallarına uyumakta gösterdiğimiz ciddiyettir. Covid-19’u yenmedeki başarımız; Sn. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Sn. Sağlık Bakanımız Dr. Fahrettin Koca’nın doğru koordinasyonu; tıbbi cihazlar ve sarf malzemelerin yeterli oluşunun yanı sıra ülkemizin genelinde yenilenen sağlık alt yapısı sayesindedir.

2000 yılı öncesini hatırlayanlar sağlık sistemimizin ne kadar kötü olduğunu bileceklerdir... Sağlık alt yapımız bitmiş, sağlık sektörü işlemez bir halde, rehin tutulan hastaların taburcu edilemediği bir durum vardı 2000 öncesi. Şu an, güçlü Türkiye’nin gerçek yüzü ile yüzleştikleri için 2000 doğumlu kardeşlerimin araştırıp hangi noktadan nereye geldiğimizi görmelerini isterim.

Yüzleşmemiz gereken diğer unsurlara baktığımızda; Covid-19’un ortaya çıkışı, herkesin hayatında birçok değişikliğe sebep oldu... Çocuklar uzaktan eğitime, yetişkinler işlerini evlerinden yürütmeye zorunlu hale geldiler. Bir yandan hastalık hakkındaki bilinmezlik, bir yandan yaşanan kaygı ve korkular; kişilerin salgın hakkında daha fazla bilgi edinme ihtiyaçlarının doğmasına ve salgından korunmak için daha fazla araştırma yapmalarına sebep olmaktadır.

İnsanların, sürekli olarak konu hakkında sosyal medya aracılığıyla paylaşılan bilgilere maruz kalması durumu da doğru bilgiyi yanlış bilgiden ayırt etmelerini zorlaştırır hale getirmiştir. Sosyal medya araçları, hastalık vb. durumlarda hem olumlu hem de olumsuz etkiler yaratabilmektedir.

Mesela sigara kartellerinin yaratmaya çalıştığı, sigaranın faydalı olduğu algısı; virüsten korunmaya yönelik yöntemlerle ilgili doğru bilgiler fayda sağlayabilirken, virüse karşı kullanılması önerilen ve virüsü yok ettiği iddia edilen yöntemlerin hızla ve kolayca yayılabilmesi de söz konusudur. Bu durum, kişilerin sosyal medyada yer alan haberlerin; doğru ya da yanlışlığını ayırt etmelerinde zorluk yaşamalarına neden olmaktadır.

Bir haberin ayrıntısına baktığımızda Fransa’nın başkenti Paris’in Pitie Salpetriere Hastanesi’nde yapılan araştırmaya göre sigarada bulunan nikotinin virüsle mücadelede etkili olduğu ortaya çıktı haberi ile kesinlik kazanmamış endişe yaşayan kesimde hemen sigaraya başlama telaşı yaşamışlardır bu gerçek olsa bile kanıtlanmış bilimsel bir çalışmaya dayalı olmadığından faydalıdır diyemeyiz ben bir hekim olarak kesinlikle sigaranın Covid-19 ile birlikte ele aldığımızda KOAH ve kalp hastalığı olan her bireyin risk olarak daha dikkatli olmalarını söylerim ve sigarayı bırakmaları sağlık açısından daha faydalı olacaktır. Çalışmanın devamında Euronews’te yer alan haberde; Academie des Sciences’ta yayınlanan araştırma, Covid-19 testi pozitif çıkmış ve hastanede tedavi gören 350 kişi ile tedavisi hastane dışında devam eden 130 vaka üzerinde yapıldı. Araştırmada bu kişilerin sadece yüzde 5’inin sigara içtiği tespit edildi. Nikotinin Covid-19’a karşı koruyucu bir yanı olduğuna dair tezler Amerika Birleşik Devletleri ve Çin’de geçen aylarda ileri sürülmüştü demek bile sigara kartellerini sevindirir. Martta Çinli araştırmacıların yaptığı bir çalışma New England Journal of Medicine’de yayınlandı. Bin kişi üzerinde yapılan çalışma sigara içenlerin sadece 5’te birinin salgına yakalandığını gösterdi.

Nisan başında ABD’de yapılan diğer bir çalışma da 7 bin Covid-19 hastasının sadece yüzde 1,3’ünün sigara kullandığını ortaya koymuştu. Bu gibi sansasyonel haberleri dikkate almamak gerektiğini düşünüyorum ve bizim ülke olarak gelişmiş ülkeler arasında daha dikkatli olduğumuz ve bu şekilde daha dikkatli davranmaya devam etmeliyiz hastalığın belirtileri çıktığı andan itibaren kendimizi izole edip en yakın sağlık birimine başvurmaları gerektiğini hatırlatırım.

YAZARIN DİĞER YAZILARI