Oyun Oynamanın Büyüsü - UZMAN KLİNİK PSİKOLOG HÜLYA ÜSTEKİDAĞ AYNA

18 Mart 2020 Çarşamba 00:24

Çocuğum kardeşine çok vuruyor! Kızım arkadaşlarıyla uyumsuz! Oğlum çok içe kapanık! Neden bu çocuk kimseyle oynamıyor? Paylaşmayı bilmiyor? Ve buna benzer bir sürü serzeniş….

Şunu bilmek çok önemlidir ki, bu davranışların hepsi sonuçtur ve bunun altındaki nedenlere bakmak gerekir. Çocuğun nasıl bir ihtiyacı oluyor da buna benzer davranışlar sergiliyor. Bu noktada çocuklarımızı sorun yumağı ya da sorun kaynağı gibi görmek yerine onları anlamaya çalışmalıyız. Ama anlamaya çalışırken de hep karşımıza alıp konuşuruz, uzun uzun…. sorarız sabırla…. ama değişim gelmez. Sonra çabamız boşa çıkınca hayal kırıklığı ve hatta öfke gelir sonunda. Çaresizlikle “şımarık”, “ilgi çekmeye çalışıyor”, ”işine gelmiyor” vb. yaftalar yapıştırırız çocuklarımıza ve görürüz ki bunların hiç biri sonuca götürmez bizi. Bunun tek bir açıklaması vardır: çocuklar bu uzun ve sabırla verdiğimiz “konferansı” anlayacak zihinsel donanıma beyin yapısına sahip değillerdir. Bu açıklama ciddi bir bilimsel gerçektir.

Peki, nasıl anlayacağız çocuklarımızı? Onları anladığımızı nasıl göstereceğiz? Diye sorarsanız tek cevap “oyun”dur. Çocuğun doğal dilidir oyun. Evrenseldir üstelik dünyanın her yerinde geçerlidir. Her milletten her renkten çocuk bilir bu dili. Doğuştan ve çocuğun içinden gelir. Öğretilemez. Oyunun çocuğa sağladığı tek fayda eğlenmek gibi görünse de iyileştiricidir oyun. Sorun çözme aracıdır. Tam da bu temellere dayanır oyun terapisi. Oyun odasında bu iyileştirici etkiyle çalışılır. Terapist çocuğun konteynırı olur. Yüklenir onu boğan sıkıntıya sokan her şeyi. Böylece kendi doğallığına ulaşır çocuk. Kendi gücüne kavuşur. Tüm sebeplerden ötürü çocuklarla yapılan en etkili terapi yöntemi “oyun terapisi”dir. Bütün dünya da geçerliliği vardır ve sonuç vericidir.

Çocuklarınızla yaşadığınız sorunlarda lütfen en yakın oyun terapistine başvurunuz.

Uzman Klinik Psikolog Hülya Üstekidağ Ayna

Oyun Terapisti ve Kum Terapisti

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI