Duyguyu Verebiliyorsanız Enstrümanın Önemi Yok - ZEYNEL GÜL

14.5.2022 14:50:00

Türk müziğinde bağlama oldukça önemli bir enstrüman. Hatta birçok insan, türküleri bağlama sesi için dinler. Dinlediği türkülerde bağlama sesini duymazsa, o türkü kişinin kulağına hoş gelmez ve dinlemez.

Çünkü bildiği veya duyduğu türküleri hep bağlama ile özleştirdiği için istemsizce bağlamanın sesini duymak ister.

Fakat bu, bağlamanın olmadığı bir türkü veya bir eserin kötü olacağı anlamına gelmez. Hatta kişiye bağlı olarak başka bir enstrüman ile seslendirildiğinde kulağa daha da hoş gelebilir. Çünkü bu tür şeyler görecelidir.

Bir eseri orijinal hali ile çalmak sizce de taklit etmek değil midir?

Zaten önceden çalınmış bir eseri siz tekrarlıyor oluyorsunuz ama alışılmışın dışına çıkıp başka bir enstrüman ile çalıp insanların kulaklarına yenilik getirilebilir.

‘’Cover’’ dediğimiz olay da budur zaten.

Çalınmış bir esere kendi yorumunuzu katmak, onu düzenlemektir ‘’cover’’ dediğimiz şey.

Bu tür şeylerde insanların bakış açısı da değişebilir. Belki de çaldığınız enstrümanı insanlara sevdirebilirsiniz.

Kim bilir çaldığınız müzik sayesinde belki o insana da ilham kaynağı olabilirsiniz ve sizin sayenizde o da bu uçsuz bucaksız dünyada kendisine bir yer bulmak ister.

Dolayısıyla özellikle türkülerde bağlamadan veya çaldığınız o herhangi bir enstrümandan ziyade vereceğiniz duygu önemlidir.

Karşınızdaki insana o duyguyu verebiliyorsanız çaldığınız enstrümanın pek de bir önemi yok…

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI